آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی
آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی
 • چهار‌شنبه 15 آذر 1402
 • Wednesday  6  December  2023
 • چهار‌شنبه 15 آذر 1402
 • آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی ، شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی
 • فروش بلیت به ایرانیان خارج از کشور ، پرداخت پول توسط بانک و دریافت آنلاین بلیت
 • مجری مستقیم تور دبی ، رزور بهترین هتلهای دبی در سریعترین زمان و بهترین نرخ
 • صدور بلیت هواپیما و پروازهای داخلی و خارجی ، بلیتهای داخلی ایران ایر ، ماهان ، آسمان ، آتا ، قشم ، معراج ، تابان ، کارون ، زاگرس
 • خدمات آنلاین مسافرتی ، صدور بلیت هواپیما بصورت اینترنتی و پرداخت از طریق کارتهای شتاب بانکی
 • فروش بلیت خارجی ترکیش ، امارات ، قطری ، چاینا ساترن ، لوفتانزا ، ایر فلوت ، آلیتالیا ، اکراین ، عمان ، ایژین به شهرهای جهان
 • پرداخت از طریق سیستم بانکی و دریافت مدارک بدون مراجعه حضوری
 • مجری مستقیم تور دبی تایلند مالزی ترکیه چین ارمنستان روسیه بالی هند پوکت آنتالیا استانبول
 • اخذ وقت سفارت و وایز فیش بانکی و دریافت پاسپورت بدون حضور مجدد مسافر
 • آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی ، شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی
X
خرید اینترنتی و آنلاین بلیط هواپیما ، ارزان ، سریع و مطمئن

تور استانبول 3 شب و 4 روز پرواز ترک ترانسفر اختصاصی با صبحانه فقط 10050000 تومان

تور استانبول 3 شب و 4 روز پرواز ترک ترانسفر اختصاصی با صبحانه فقط 10050000 تومان

تور ویژه انتالیا با پرواز مستقیم ترک سرویس uall فقط 24200000 تومان

������������ ��������

 

درباره ونیز

حكومت : جمهوری
مساحت : 245/301 كیلومترمربع
جمعیت : 000/690/57
رشدسالانه جمعیت : 2/0 درصد
پایتخت : رم
زبان : ایتالیایی
دین: مسیحی

بیش از 75 درصد این كشور را كوه، تپه و ارتفاعات در بر می گیرد. رود «پو» كه از كوههای آلپ در شمال ایتالیا سرچشمه می گیرد، درجنوب این كشور متغیر است، به طوری كه، در جنوب تابستانهای گرم وزمستانهای معتدل، در شمال، تابستانها معتدل و زمستانهای سرد، بخصوص در ارتفاعات آلپ مشاهده می شود. محصولات عمده كشاورزی ایتالیا شامل: غلات – سبزیجات – انگور و زیتون بوده، و پنیر و فرآورده های دامی، جزو اقلام صادراتی ایتالیا به شمار می آیند. تمركز صنایع نظیر : نساجی – اتومبیل سازی - ماشین آلات مهندسی و صنایع سنگین درشمال كشور كه 50 درصد نیروی كار ایتالیا را به خود جذب كرده است، باعث ایجاد شكاف اقتصادی و اجتماعی بین شمال و جنوب كشور، شده است.

موقعیت
در جنوب اروپا، شبه جزیره ای در مركز دریای مدیترانه.

مختصات جغرافیایی
 شمالی2250 , 30 12 شرقی

آب و هوا
مدیترانه ای، در شمال به دلیل و جود رشته كوه آلپ سرد، در جنوب خشك و در كل نیز كشوری تقریبا گرم میباشد.

ارتفاع
بیشترین ارتفاع : كوه مونته بیانكو (monte bianco) با ارتفاع 748/4 متر از سطح دریا.

كمترین ارتفاع : دریای مدیترانه 0 متر

ملیت
ایتالیایی

گروههای قومی و نژادی
ایتالیایی، البته گروههای نژادی آلمانی، فرانسوی و اسلاو - ایتالیایی در شمال و آلبانیایی - ایتالیایی و یونانی - ایتالیایی نیز در جنوب هستند.

مذاهب
حاكمیت و اكثریت با مسیحیت كاتولیك میباشد ولی پروتستانها، یهودیها و مسلمانان(كه اكثرا مهاجر هستند) نیز در این كشور زندگی میكنند.

زبانها
ایتالیایی زبان رسمی این كشور میباشد.
آلمانی : در بخشهایی از ایالت بولتزانو به دلیل هم مرز بودن با اتریش و آلمان مردم به این زبان آشنایی دارند.
فرانسوی : در شمال غربی و در شهرستان واله داگوستا  به دلیل هم مرز بودن با فرانسه مردم با این زبان آشنایی دارند.
اسلوونیایی : در شهرهای تریسته و گوریتزیا مردم به دلیل همسایگی با اسلوونی با این زبان آشنایی دارند.

شایان ذكر است كه همینطور كه در بعضی مناطق ایتالیا زبانهای دیگر وجود دارند به همین شكل زبان ایتالیایی نیز در كشورهای همسایه وجود دارد.در ضمن دو ایالت جنوبی سوئیس كه هم مرز ایتالیا هستند زبان رسمیشان ایتالیایی میباشد

 تاریخ

تاریخ معاصر ایتالیا به طور كلی
از میان مشكلات عدیده ای كه مسئله اتحاد ایتالیا ( 1870 ـ 1848 ) بدنبال داشت، آنچه كه بیش از همه اضطراری مینمود، همانا یكدست ساختن سرزمینی بود كه از لحاظ سیاسی و اقتصادی بسیار متفاوت بود.

بكار گیری ساختارهای اداری دوره رژیم سلطنتی savoiaدر طول زمان باعث وخیم تر شدن اختلافات قبلی میان مناطق مختلف ایتالیا گردید و بدنیال آن موج مهاجرت طبقه روستایی به سوی آمریكای شمالی و جنوبی آغاز شد.

میان سالهای پایانی قرن نوزدهم و سالهای آغازین قرن بیستم، چند میلیون ایتالیایی به خارج از كشور مهاجرت نمودند.

از دیدگاه اقتصادی و اجتماعی، دوره قبل از اتحاد تا زمان آغاز جنگ اول جهانی با پدیده رشد كلی كشور همراه بود كه با تكیه به موقعیت بین المللی مثبت، این امكان را یافت تا سر و سامانی به وضعیت مالی و ساختارهای دولتی داده و بخشهای اصلی برای كمك به پیشرفت و توسعه صنعتی را گسترش دهد و در این راستا البته از كمك سخاوتمندانه سرمایه های خارجی نیز بهره برد.

شرایط اجتماعی كشور، كه همراه با اختلافات پیش گفته میان مناطق روستایی و شهری بود ،سالهای اولیه ” صنعتی ساز یكشور ” و اولین قدمها بسوی یك ساختار مدرن اجتماعی را با شكل گیری احزاب سیاسی رقم زد.

ظهور این احزاب سیاسی و تنش های اجتماعی ناشی از آن تاثیر گسترده ای بر جریانهای بعدی تارخی ایتالیا بجای گذاشت.

جنگ اول جهانی

بدنبال بر خورداری شهروندان ایتالیایی از حق رای دادن در سال 1913، روند یكپارچه سازی سیاسی كشور تكیمل شد و این در حالی بود كه چهره بین المللی ایتالیا كه بدنبال اصلاحات آغاز شده از فردای روز اتحاد، هماهنگ تر و مدرنتر شده بود، وجهه بیشتری یافته و تقوبت میشد.

در آستانه جنگ اول جهانی، ایتالیا چشم انداز ترسیم شده تا آن زمان را دگرگون ساخته و در كنار قدرتهای متحد، فرانسه، انگلیس و ایالات متحده وارد جنگ شد. بدنبال كنفرانس صلح و رسای در سال 1919 مناطق شمالی ” ترنتینو ”، ” التوادیجه ” و ” ونتر یا جولیا ” را كه برای كامل ساختن روند اتحاد ملی مورد نیاز بود، بدست آورد.

ایتالیا هر چند كه از مبارزه پیروز خارج شده بود، اما از نقطه نظر اقتصادی زیر بار فشارهای وارده، دچار چنان آشفتگی هایی گردیده بود كه دولتهای وقت آنزمان توان هدایت آنرا بسوی دست آورده های مثبت نداشتند.

در این برهه كه مالامال از مشكلات اجتماعی میباشد، برخی از تشكیلات سیاسی كه بعدها بمدت دهها سال روی آینده كشور تاثیرات عمیقی خواهند گذاشت، پا به عرصه وجود میگذارند ،از جمله حزب ملت ( 1919 ) كه بعدها به حزب دموكرات مسیحی تغییر شكل داد، حزب سوسیالیست، حزب كمونیست كه توسط ” گرامشی ” پایه گذاری شد ( 1921 ) و طبقات مبارز كه توسط موسولینی شكل گرفت ( 1919 ) و بعدا در سال 1921 به حزب فاشیست ملی تغییر شكل داد وعامل به قدرت رسیدن موسولینی شد.

ایتالیا میان دو جنگ

در سال 1925 با ممنوع شدن فعالیت تمامی دیگر احزاب، دوره رژیم فاشیست آغاز میشود كه با الهام از سیاست استبدادی و در پوشش ملی گرایی، باعث دگرگونیهای ریشه ای درزندگی كشور گردید و آزادیهای سیاسی را محدود نمود.

این رژیم برای ممانعت از دشمنی كلیسای كاتولیك، به توافقی با واتیكان ( 1929 ) دسـت یافت.

در ان سالها اقدامات جدی برای تقویت و توسعه فعالیتهای صنعتی و كشاورزی صورت گرفت. در زمیـــنه سیاسیت خارجی، موسولینی سعی كرد با اتكا به سیاست توسعه طلبانه و قدرتهای متحد، پرستیژ خود را تثبیت نماید كه نقطه اوج آن اتحاد با آلمان و ورود به جنگ دوم جهانی ( 1945 ـ 1940 ) بر علیه متفقین و متعاقبا سقوط رژیم فاشیست بدنبال نا كامیهای نظامی بود.

باز سازی دموكراسی و اداره وضعیت سخت كشور بعد از پایان جنگ و سعی در از بین بردن هر آنچه كه از رژیم فاشیست به ارث مانده بود، باعث شد تا مجمع قانون اساسی شكل بگیرد.

در دوم ژوئیه سال 1946، و بدنبال انجام رفراندوم ” جمهوری ایتالیا ” متولد شد و این تاریخ تبدیل به یك جــــــشن ملـــــی شد.

قانون اساسی جدید كه متن كامل آن از طریق online قابل دسترسی میباشد، از تاریخ اول ژانویه 1948 رسمیت یافته و به مرحله اجرا در آمد. ایتالیا بعد از جنگ، تلاش زیادی برای نزدیكی به كشورهای غرب انجام داد و در این راستا به ” اتحاد آتلانتیك ” ملحق شد كه سازمانی نظامی دفاعی میباشد كه به ابتكار آمریكا شكل گرفت و اكثر كشورهای اروپایی غربی نیز به آن پیوستند.

در سطح اروپا، ایتالیا در آن دوره از جمله كشورهایی بود با حداكثر توان در راستای یكپارچگی اروپا در طی مراحل مختلف آن، چه ا زنظر اقتصادی و چه سیاسی كوشش نمود.

از اول ژانویه 1999، ایتالیا از جمله 11 كشوریست كه واحد پولی ” یورو ” را به عنوان پول واحد بر گزید .

گردشگری

توضیحاتی پیرامون گردشگری در ایتالیا
ایتالیا در مركز دریای مدیترانه واقع شده است،دریایی كه تولد تمدنهای بسیاری را بخود دیده است. ایتالیا دارای تاریخی غنی از تماسها و تبادلاتی میباشد كه بر مردم، اقتصاد و فرهنگش تاثیر گذاشته است.

فنیقی ها ،یونانی ها ،كارتاژها ،اعراب و نورمن ها از جمله مللی میباشند كه در طول قرون با تاثیر گذاشتن بر فرهنگ محلی ایتالیا، باعث گردیدهاند تا ایتالیا بطور فوق العاده ای غنی از آثار معماری و هنری میباشد.

بر اساس محاسبه ای كه یونسكو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در كشور ایتالیا واقع شده است، كشوری كوچك كه مساحتش فقط 25/0 % از كل خشكی های جهان میباشد.

نشانه های باقیمانده از گذشته ،آثار هنری و تنوع فوق العاده طبیعت در شبه جزیره ایتالیا از جمله عوامل جذب توریست به كشورما میباشد كه امروزه یكی از توریستی ترین كشورهای جهان محسوب میشود.

غنای میراث هنری ایتالیا در هر حالتی غیر قابل محاسبه میباشد. درخشش هنر با آثار غیر قابل شمارش آن، شاهكارهای استادان بزرگ، نسلهاست كه گردشگران خارجی را به سوی خود میخواند.

رم، فلورانس، ونیز و بسیاری شهرهای دیگر، از جمله مقصدهای هنری هستند كه برنامه هر بازدید كننده ای از شبه جزیره ایتالیا را تشكیل میدهند. اما فراموش نكنیم كه در كنار این شهرهای بزرگ و معروف، میراثهای فرهنگی پنهانی هم در شهرهایی با تاریخ هزار ساله وجود دارند كه البته در مسیر اصلی بازدیدها قرار ندارندو علیرغم اینكه كمتر شناخته شده اند، اما به همان اندازه شهرهای هنری ایتالیا دارای جذابیت میباشند.اما غنای هنری پراكنده در هر منطقه نباید باعث شود كه هنرهای مردمی موجود را بیانگر تنوع ایتالیا و سنن منطقه ای آن میباشد، در درجه دوم اهمیت قرار دهیم.

برای شناخت ایتالیا با بازدید از شهرهای معروف به همراه موزه ها و میادین آن كافی نیست، بلكه برای نیل به این مهم، باید دنیای رنگارنگ به اصطلاح ایتالیای كوچك را كه غنی از زیباییهای طبیعی و هنری بی حساب و صدها مركز شهری كوچك و متوسط كه برخی از آنها پایتخت های باستانی با آثاری اصیل و بی نظیر میباشند، نیز در نوردید.

و به علاوه برای تكمیل این شناخت البته باید شرابها و غذاهای ایتالیا را هم تجربه كرد. غنا و تنوع رسوم و لهجه ها در هر گوشه از كشور به آسانی قابل تشخیص میباشد. و غذاهای ایتالیایی آینده این تنوع است. و بخاطر همین تنوع منطقه ای میباشدكه ایتالیا تبدیل به یكی از اصلی ترین قطبهای توریسم بین المللی شده است. از جمله دیگر عواملی كه در پیشرفت صنعت توریسم در این كشور زیبا نقش داشتهاند ،میتوان به نزدیكی ایتالیا به كشورهای صنعتی مركز و شمال غرب اروپا، وجود وسایل ارتباطی سریع و اقتصادی با دیگر قاره ها و سطح عالی امكانات پذیرش توریست كه كمتر كشوری از آن برخوردار میباشد،اشاره نمود.

هر ساله بطور میانگین حدود بیست میلیون گردشگر خارجی از ا یتالیا بازدید میكنند و این رقم طبیعتا علاوه بر میلیونها ایتالیایی میباشد كه كشورشان را برای گذراندن تعطیلاتشان انتخاب میكنندو البته در این انتخاب، تكیه بر سی و پنج هزار واحد اقامتی موجود در كشور كه دارای تقریبا دو میلیون تخت میباشند، دارند.

توریسم در عمل یكی از مهمترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار میرود كه حدود 5/5% از تولید داخلی كشور را به خود اختصاص داده است و این به معنای آنست كه از نظر ارزش بالاتر از كل تولید بخش كشاورزی قرار دارد

درباره ونیز

ونيز شهري با موزه‌ها، كاخ‌ها، كليساها و پل‌هاي تاريخي است. ونيز با اين كه شهري كوچك است، موزه‌هاي متعددي دارد كه هر كدام درجذب گردشگر موفقند. اين شهر ده‌ها موزه دارد كه در آنها آثاري از هنر، معماري و صنعت در دوره‌هاي مختلف تاريخ شهر و ايتاليا نگهداري مي‌شود. چند كليسا هم از ديدني‌هاي شهر به شمار مي‌آيند كه سان ماركو و سانتاماريا دلاسالوت معروف‌ترين آنهايند.
از ميان صدها پلي كه روي رودها و كانال‌هاي شهر ونيز به چشم مي‌خورند، پل ريالتو، يكي از ديدني‌ترين‌هاست. البته هر يك از پل‌هاي تاريخي شهر، داستان خاص خود را دارند.

ونيز از مراكز مهم موسيقي در ايتاليا به شمار مي‌آيد و در طول سال چند بار كنسرت‌هاي بزرگي در آنجا اجرا مي‌‌شود. در قرن 16 ونيز يكي از مهم‌ترين مراكز موسيقي اروپا شد. سبك موسيقي ونيزي و ظهور آهنگسازان بزرگ، ونيز را در جايگاهي والا در موسيقي اروپا قرار داد. يكي از برجسته‌ترين موسيقيدانان ونيز آدريان ويلارت نام داشت كه در كليساي سن ماركو مستقر بود. از زمان اختراع فناوري چاپ نت موسيقي، در ونيز آثار موسيقي چاپ شد. پس در اين خصوص يكي از شهرهاي پيشتاز به شمار مي‌آيد.

در پايان قرن 15، ونيز پايتخت چاپ در اروپا شد. صنعت چاپ كه در آلمان اختراع شده بود، در ونيز به سرعت گسترش يافت و تا سال 1500 ميلادي، 417 اثر در اين شهر چاپ شد. مهم ترين اداره چاپ ونيز آلداين نام داشت كه در سال 1499 زيباترين كتاب دوره رنسانس را چاپ كرد و نقطه‌گذاري جديد حروف‌چيني ايتاليك و صفحه‌بندي چاپ را ابداع كرد و اولين موسسه‌اي بود كه آثار ارسطو را به چاپ مي‌رساند.

 

ونیز به شهر کانال‌ها مشهور است و با جمعیتی بالغ بر ۲۷۱، ۶۶۳ نفر مرکز ناحیه وِنِتو است.

شهر ونیز در شمال ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته‌است. شهر ونیز که در ایتالیایی بهش ونزیا میگویند مرکز استان ونتو با جمعیت نفر ۲۷۰۹۵۷ در شمال شرق ایتالیا قرار دارد . شهر ونیز بیشتر از هزار سال مرکز جمهوری ونیز بود و به نامهای سرنیسیما ( آرام آرام ) و لا دومینانته (حاکم ) و رجینا دل ادریاتیکو (ملکه دریای آدریاتیک ) نیز شناخته میشود .

شهر ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیونها نفر(بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند .

نام ونزیا در ایام قدیم به تمام منطقه ونتو و فریولی اطلاق میشد.

موقعیت جغرافیایی ونیز

شهر ونیز هم سطح دریا میباشد و دارای ۱۱۸ جزیره، بعضی از این جزایر به هم به وسیله پل متصل میباشند و بعضی دیگر مجزا

قسمت تاریخی ونیز که درمرکز شهر ونیز قرار دارد به طور سنتی و از قدیم به شش قسمت تقسیم شده .این مناطق شش گانه عبارتند از درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو، کاستلو .این مناطق در دو طرف کانال گراند یا کانال بزرگ قرار دارند که حدود ۱۵۰ کانال کوچکتر را به هم وصل میکند .

جزایر مهم دیگر که بخشی از ونیز به حساب میایند عبارتند از :

مورانو که به خاطر هنر شیشه سازی معروف است .

بورانو که به خاطر توری بافی و همچنین خانه های رنگارنگ معروف است .

تورچلو که گفته میشود قدیمی ترین جزیره در این منطقه میباشد از نظر سکونت .

لیدو که دارای دوازده کیلومتر طول میباشد و به خاطر ساحل زیبا و آرامش معروف میباشد .

آب و هوای ونیز

دارای آب و هوای مدیترانه ی میباشد در زمستان ها به حداقل ۳ درجه بالای صفر به طور متوسط میرسد و در تابستان ها متوسط دمای هوا ۲۴درجه بالای صفر .رطوبت هوا نیز بالا میباشد .

مد یا بالا آمدن آب دریا در ونیز 

بالا آمدن آب دریا به غیر از مد معمولی میباشد بدین معنی که در ونیزبه ویژه در بهار و پاییز سطح آب به اندازه ی بالا میاید که رفت و آمد را مختل میکند و کوچه پس کوچه های شهر پر از آب میشود درست مانند سیل . مد معمولی هنگامی که با طوفان و امواج همراه باشد موجب بالا آمدن آب بیش از از حد معمول میشود که این مساله در ونیز یک مساله عادی میباشد و همه به ان عادت دارند .از سال ۲۰۰۳ به این طرف پروژه عظیم سد دریایی متحرک که در نوع خودش بی نظیر میباشد در دست اجرا میباشد تا بدینوسیله با این پدیده بالا آمدن آب مبارزه کنند .

شهر ونیز به صورت امروزی در سال ۸۰۰ بعد از میلاد به وجود آمد ولی با پیشینه زیستی ماقبل تاریخ .

تالاب ونیز در سال ۸۰۰ بعد از میلاد مسیح کم کم شکل امروزی را به خود گرفت قبل از ان هم با توجه به منابع غنی برای شکار و ماهیگیری افرادی میزیستند به طور پراکنده، طبق شواهد تاریخی در زمان قبل از رومیان نیز تمدنی با مشاغلی از قبیل ماهیگیری، تولید نمک و حمل و نقل دریایی در این منطقه وجود داشته .با آمدن رومیان به این منطقه مشاغل رونق بیشتری میگیرد و بنادر ساخته میشود (کیوجا ) اولین بندر ساخت رومیان است در نزدیکی ونیز.. آثار متعددی که هنوز هم پای بر جاست در همین دوران ساخته میشود و بنا بر شواهدی رومیان از ونیز به عنوان تفرج گاه برای تعتیلات نیز استفاده مینمودند .بنا بر نظر کرونیکن آلتیللانته تاریخ نویس قرن ۱۱ میلادی، برای اولین بار در ۲۵ مارس ۴۲۱ با افتتاح کلیسای سن جاکومتو بر روی پل ریآلتو شهر ونیز به طور رسمی ایجاد شد بعد ها ساکنان نواحی اطراف با پناه آوردن به ونیز بعد از حملات مکرر لونگو باردی ها در سال میلادی ۵۶۸ به جمیعت شهر افزودند

ونیز بصورت جزیره‌های کوچک است و خشکی‌ها به وسیله کانال‌ها از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد.

شهر ونیز یکی از شهرهای توریست پذیر جهان است و سالانه میلیون‌ها توریست به این شهر میروند از دیدنی‌های این شهر میتوان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی‌ از حواریون حضرت مسیح که به سن مارکو مشهور است

جاذبه های گردشگری و توریستی ونیز

کل شهر بخودی خود یک چشم‌انداز بی‌نظیر است، چیزی که در تمام دنیا مانندی ندارد. بهترین راه برای گردش در ونیز قدم‌ زدن است. خیابان سنت مارکز اسکوآر  اگر شما صادقانه بخواهید امپراطوران پیشین ونیز را درک کنید اینجا جایی است که باید از آن دیدن کنید. در اطراف میدان، قصر سلطنتی سنت مارکز  را پیدا خواهید کرد، مزین به صف غیر قابل باوری از گنج های غارت شده و کاخ دوجز  با اتاق‌های ایالتی عالی اش و برج ساعتی باشکوهش و برج کلیسا، در جایی که شما می‌توانید چشم‌اندازی پر زرق و برق از ونیز داشته باشید.  اینجا در 1756 ساخته شد. بالغ بر گذشت 100 سال از نخستین روز ساخت آن،  یکی از زیباترین اماکن در کل شهر است.   موزه مدرن هنری شهر است و در یک قدیمی واقع شده است. اکثر هنرهای مهیج را می‌توان در دپارتمان هنر شرقی پیدا کرد. آدرس  اینترنت: از بازار در طول هفته دیدن کنید. ماهی فروشان، صحنه های هیاهو، نمای خارجی قدیمی و کانال ؛ همگی را در یک تجربه می توان دید. بهترین مغازه های قصابی شهر نیز در همین محل قرار دارند

پل ريالتو

پل ريالتو ، قديمي ترين پلي است كه از كانال بزرگ عبور مي كند. آن را به نام يك شاهزاده مي خوانند و در سال 1181 ميلادي – بيش از 800 سال پيش – ساخته شده است.

      

پیازا سان مارکو

پيازا سان ماركو در انگيسي به ميدان نشان مقدس شناخته مي شود ، ميدان اصلي ونيز در ايتاليا است.نشانه اي كه اغلب به ناپلئون ( وشايد به طور صحيح تر به آلفرد دموزت ) اختصاص داده شده كه پيازا سان ماركو را اتاق رسم كشي اروپا مي نامند . اين يكي از معدود جاهاي بزرگ شهر در اروپا است كه صداهاي انسان بر همه ي صداهاي رفت آمد موتورها غلبه پيدا مي كند كه به آبراه هاي ونيز محدود مي گزدد. اين تنها قسمت شهر است كه در ونيز پيازا نام دارد ، ساير قسمت ها بدون توجه به اندازه ي آنها كامپي ناميده مي شوند .
به عنوان يك بناي تاريخي براي ونيز ، پيازا سان ماركو در ميان توريست ها ، عكاسان و مهاجركنندگان به ونيز بسيار پر طرفدار است .
پيازا در قرن نهم به عنوان يك ناحيه ي كوچك در جلوي قصر سلطنتي اصلي استي مارك بوده است . اين به اندازه ي كنوني اش گسترش يافت و در سال 1177 شكل گرفت در هنگامي كه ريوباتاريو  كه آن را به محدود كرده بود و لنگرگاهي كه كاخ داگ  را از ميدان جدا كرده بود در آن قرار گرفتند . تنظيم مجدد آن به خاطر جلسه ي پاپ الكساندر سوم و امپراطور فردريك باباروسا  بود .
پيازا هميشه به عنوان مركز ونيز نگريسته شده است . اين مكان قرارگيري همه ي ادارات مهم ايالت ونيتيان بوده است ، و از قرن نوزدهم مكان مقامات اسقف بوده است . اين همچنين مكاني براي بيشتر جشنواره هاي ونيز بوده است . حتي امروز هم يك مكان پرطرفدار در ايتاليا مي باشد .

     

میدان سنت مارک

میدان سنت مارك قلب ونیز محسوب می شود، نه تنها به این خاطر كه كه در كنار گراند كانال واقع شده است بلكه همچنین بناها و یادواره های تاریخی و زیبای بسیاری در این مكان وجود دارد. پیازا در قرن نهم به صورت محوطه كوچكی بود و در سال 1177 وسعت یافت. این میدان از نظر سیاسی و فرهنگی نقش عمده ای در ونیز بازی كرده است. قلعه پلازو و كلیسای باسیلیكا اولین بناهایی هستند كه در این میدان ساخته شدند. كلیسای باسیلیكا آمیخته ایست از معماری رومی و اسلامی. در میدان سنت مارك دو ستون به چشم می خورد كه دو سمبل ونیز یعنی شیر و مجسمه سنت تئودور- فرشته نگاهبان ونیز – از روی آن شهر را تماشا می كنند

 کانال اصلی  - گرند کانال

گراند كانال گذرگاه آبی اصلی شهر ونیز است كه آن را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می كند. این كانال از میدان سنت مارك شروع می شود و به مردابی نزدیك ایستگاه قطار سانتا لوسیا در سر دیگر شهر می رسد. طول این كانال قدیمی 3800 متر و عرض آن بین 30 تا 90 متر در جاهای مختلف تغییر می كند. در بسیاری از نقاط، عمق آب به 5 متر می رسد. بناهایی كه اطراف این كانال قرار دارند بین قرن های 13 تا 18 میلادی ساخته شده اند. انواع مختلفی از قایق ها و كشتی های كوچك در این كانال تردد می كنند.

اتوبوس دریایی

تاکسی دریایی

پارک آبی ونیز

ونیز شهري براي قايقراني

در شهر ونيز ورزش هم جايگاه خاص خود را دارد. در اين شهر امكانات ورزشي گسترده‌اي در دسترس شهروندان و گردشگران است.

تقويم ورزشي شهر ونيز پر است از رويدادهاي مهيج ورزشي در طول سال موسسه قايقراني ونيز از بزرگ‌ترين مراكز ورزشي شهر و حتي ايتالياست كه سهم مهمي در پر كردن اوقات فراغت اهالي شهر دارد. اين موسسه هم قايقراني پارويي را به علاقه‌مندان آموزش مي‌دهد و هم با داشتن قايقرانان با تجربه برنامه‌هاي سفرهاي تفريحي روي آب براي مراجه‌كنندگان ترتيب مي‌دهد. چند كشتي تاريخي هم در سواحل ونيز لنگر انداخته‌اند كه گردشگران را در برخي از ماه‌ها، بويژه سپتامبر به دل عصر رنسانس مي‌برند. بيشتر باشگاه‌هاي قايقراني ونيز اطراف مركز شهر قرار دارند كه كلاس‌هاي قايقراني و دريانوردي را براي نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ترتيب مي‌دهند. كساني كه در اين كلاس‌ها شركت مي‌كنند، بايد شنا را خوب بدانند. دانستن شنا، اولين شرط براي شركت در كلاس‌هاي قايقراني و دريانوردي است. شهر چند مدرسه دريانوردي هم دارد كه فارغ‌التحصيلان آنها گواهينامه مخصوص براي هدايت قايق‌هاي موتوري دريافت مي‌كنند

جايي براي شنا و تنيس

ونيز، شهري كه روي آب بنا شده، جايي مطلوب براي ورزش‌هاي آبي از جمله شنا است. شهر علاوه برداشتن سواحلي زيبا براي شنا كردن، شمار در خور توجه‌اي استخر شنا دارد. سواحل و پلاژهاي عمومي شهر در جايي به نام سن نيكولو در شمال شهر و مورازي و آلبروني در جنوب شهر قرار دارند. همچنين يك استخر عمومي بزرگ در جزيره كوچك ساكافيسولا (Sacea Fisola) در دسترس علاقه‌مندان است.

در شهر ونيز ورزش‌هاي غير آبي نيز جايگاه خود را دارند. مثلا در اين شهر ورزش تنيس، پرطرفدار است. بيشتر زمين‌هاي تنيس در ناحيه ليدو ساخته شده‌اند كه در همين ناحيه چندين باشگاه تنيس فعاليت مي‌كنند بيشتر زمين‌هاي تنيس براي استفاده عمومي است. بنابر اين افراد غيرعضو به سادگي به آنها دسترسي دارند. علاقه‌مندان سوار شدن به اتوبوس آبي، خيلي راحت و زود به زمين‌هاي ناحيه ليدو مي‌رسند

 

دیگر اماکن گردشگری ونیز

 پل دیدگاه، پلی که بین زندان پیومبی و دادگاه پالازا دوچاله قرار دارد و محلی بود برای آخرین دیدار زندانیان با شهر.
 بازار محلی میوه و غذای ریالتو
 گالری آکادمیا

کلیساهای ونیز

كليساي جامع - سان ماركوس

كليساي جامع «سان ماركوس» كه امروزه ديدار از آن براي هر مسافري غيرقابل ترديد است، در سال 828 ميلادي بنا شد. اين كليسا،‌ پنج گنبد دارد و درون و بيرون آن، مزين به دكوراسيون هايي زيبايي از سنگهاي مرمر و موزائيك است.

     

موزه ی ونیز

موزه هنرهای شرقی ونیز

مراکز خرید ونیز

اگر مدت اقامت تان در ونیز محدود است و شهر را هم خوب نمی شناسید، هر وقت چیزی دیدید که می پسندید، همان موقع و از همان جا آن را بخرید. هیچ تضمینی نیست که بعدا دوباره چشمتان به آن فروشگاه بیافتد. انتظار داشتتید در ونیز خبری از مغازه‌های طراحان لباس نباشد؟ اشتباه می‌کردید. در ونیز هم مثل بقیه‌ شهرهای مهم ایتالیا، مارک‌های معروف لباس فراوان پیدا می شود. خیابان های اطراف میدان سن مارکو پر است از اسم های آشنا : مارک‌های گوچی، پرادا، آرمانی، ورساچه و... آن حوالی شعبه دارند. دور و بر کاله دلا ماندولا و کامپو سنتو استفانو هم بوتیک‌های خوبی پیدا می‌شود که گر چه شاید به آن معروفی نباشند، اما اجناس زیبا و تکی از قبیل انواع لباس، کفش، کیف‌دستی و... را عرضه می‌کنند

فرودگاه ونیز

ونيز دارای یک فرودگاه بين المللي به نام ماركوپولو است. ونيزي‌ها براي گراميداشت ماركوپولو شهروند نامدار و جهانگرد خود، نام این فرودگاه را ماركوپولو گذاشته اند. اين فرودگاه 20 كيلومتر با شهر فاصله دارد و دروازه ونيز محسوب مي شود. كساني كه با خودرو به ونيز مي روند در نزديكي شهر خودروهاي خود را در 2 پاركينگ بزرگ پارك مي كنند كه البته براي هر روز بايد 25 يورو بپردازند.

حمل و نقل عمومی ونیز

ونيز در جهان با كانال‌هاي آبی اش مشهور است. حدود 150 كانال يا آبراه ، 118 جزيره ونيز را به يكديگر ارتباط مي دهند، جالب اين كه اين جزاير را 400 پل به يكديگر متصل كرده اند. در قسمت قديمي و تاريخي شهر، كانال‌ها نقش خيابان را دارند و در آنها تاكسي‌ها و اتوبوس‌هاي آبي مسافران را جابجا مي كنند. ونيز بزرگ ترين شهر بدون اتومبيل در اروپاست. قسمت شمالي شهر همان بافت قرن‌هاي گذشته را حفظ كرده، به طوري كه مردم براي رفت و آمد يا از قايق استفاده مي كنند يا با پاي پياده به مقصد خود مي روند، ونيز شهري بدون خودرو سواري و كاميون است. شهر ونيز 25 خط اتوبوسراني آبي دارد. قايق سنتي و كلاسيك ونيز به نام گوندولا امروزه عمدتا گردشگران را جابه جا مي كند يا از آن براي مراسم عروسي و جشن هاي ديگر استفاده مي شود. بيشتر ونيزي ها براي رفت و آمد اتوبوس آبي سوار مي شوند. شهر همچنين شمار زيادي قايق شخصي دارد كه همان خودروهاي شخصي افرادند

تاریخچه ونیز

براساس نوشته‌هاي تاريخ‌پژوهان، نخستين ساكنان ونيز از شهرهاي رومي پادوآ، آكوئيليا و كانكورديو به ونيز رفتند. آنها به قصد اشتغال در حرفه ماهيگيري عازم ونيز شدند. از قرن چهاردهم ميلادي ونيز محل استقرار ملوانان حرفه‌اي شد و كم‌كم شهر به علت نيروي دريايي‌اش شهرت يافت. در زمان‌هاي اضطراري همه مردان 18 تا 60 ساله به خدمت فراخوانده مي‌شوند و آموزش‌هاي نظامي مي‌ديدند. مثلا در سال 1338 ميلادي 30 هزار نفر از مردان ونيزي آموزش نظامي ديدند و خود را براي دفاع از شهر آماده كردند و البته در نبردهايي كه شركت كردند، بيشترشان كشته شدند. از قرن پانزدهم، ونيز بتدريج به بندري تجاري تبديل شد و تا سال 1450 بيش از 3000 كشتي بازرگاني متعلق به ونيز بودند يا در آنجا تردد مي‌كردند. تهاجم ارتش ناپلئون ونيز تا سال 1797 يك جمهوري مستقل بود. اما پس از 1070 سال جمهوري ونيز استقلال خود را از دست داد. زيرا ناپلئون بناپارت در دوازدهم مي 1797 ونيز را فتح كرد. در اكتبر همان سال براساس معاهده‌اي كه بين ناپلئون و دولت اتريش امضاء شد، كنترل ونيز را اتريشي‌ها در اختيار گرفتند. اما در سال 1805 با عقد معاهده‌اي ديگر، ونيز دوباره بخشي از پادشاهي ناپلئون در ايتاليا شد. تا اين كه در سال 1814 به دنبال شكست ناپلئون يك بار ديگر اتريشي‌ها كنترل ونيز را در دست گرفتند. در سال 1866 پس از 7 هفته جنگ‌هاي خونين ونيز بخشي از ايتاليا شد. در دوران اشغال شهر، بسياري از بناها و آثار تاريخي آن ويران شد و شهر در فضايي از ياس و نااميدي به حياتش ادامه داد. در نيمه دوم قرن نوزدهم ونيز دوباره در مسير شكوفايي قرار گرفت و به بندري جذاب براي گردشگران تبديل شد. در طول جنگ جهاني دوم، ونيز از معدود شهرهايي بود كه از گزند جنگ تقريبا بركنار ماند و بافت خود را حفظ كرد. امروزه آثار هنري و معماري بسياري متعلق به قرن نوزدهم و نيمه اول قرن بيستم در ونيز باقي مانده است..

اقتصاد ونیز

ونیز یک شهر توریستی است و 70 درصد درآمد آن توسط توریست ها تامین می شود

ساختار ونیز

ونیز حدودا 1700 سال قبل بر روی 118 جزیره کوچک در جوار دریای آدریاتیک و در شمال شرق ایتالیا ساخته شد، كه از طريق 400 پل به هم وصل شده اند .در سده دوم میلادی مردم قسمتی از شمال ایتالیا که از حمله های مکرر اقوام ژرمن به ستوه آمده بودند به این جزایر کوچ کردند و در طول قرن ها این شهر زیبا و رویایی را به وجود آوردند. ونیز امروزه یکی از شاهکارهای معماری و شهرسازی دنیا به شمار می رود. ونيز ايتاليا، موسوم به شهر كانالها ، محلي رويايي براي اهل سفر و گردشگري است. فونداسیون ساختمان های شهر ونیز از چوب است ، اما چوب مخصوصی است که از روسیه واردشده است.این چوب ها ضمن داشتن ضخامت و استحکام زیاد ویژگی دیگری که دارند این است تا وقتی که در مجاورت اکسیژن قرار نگیرند،نمی پوسند،بنابراین در آب به راحتی می توان از آن استفاده کرد. عمارت های تاریخی و آثار باستانی بسیار زیبا،آبراه ها و قایق های سنتی که به آن گندولا می گویند و نقش اتومبیل را در تنها شهر مدرن بدون ماشین دارند،کارناوال ماسک معروف ونیز، همه و همه به این شهر جلوه زیبا و تماشایی داده اند که هر ساله حداقل شش میلیون توریست از آن بازدید می کنند

فرهنگ, آداب و رسوم

ایتالیایی ها اصولا هنرمند هستند, این کشور از ادبیات, هنر, شعر, موسیقی و ... بسیار غنی برخوردار است. اعتقاد آنها به مذهب کاتولیک همواره بر تمامی جنبه های هنری و فرهنگی این کشور نفوذ داشته است. به عنوان مثال, به اعتقاد مردم ایتالیا, جشن نام گذاری هرکس مهم تر از جشن تولد او به شمار می رود, زیرا در آن هر فرد ایتالیایی را به نام یکی از قدیسان می خوانند. هر فرد ایتالیایی قدیسی دارد که حامی اوست, و مردم از قدیس خود انتظار دارند که آنها را از گزند حوادث پاس دارد. در عوض به کلیسا و کشیش, هدایایی اختصاص می دهند, همچنین از احکام دین اطاعت و در مراسم مذهبی و عبادی شرکت می کنند.

ایتالیایی ها از نشستن در کافه ها لذت می برند. در این کافه ها آنها وقت خود را اغلب برای صحبت کردن, نوشیدن, بازی کردن یا تنها نشستن زیر آفتاب, صرف می کنند. دست دادن رایج ترین روش خوش آمدگویی و تبریک است. گفتن (چاا) (Ciao) برای سلام یا خداحافظی غیر رسمی رایج است. عبارتی مانند: روز بخیر (Buon giorno) و شب بخیر (Buona sera) نیز برای برخوردهای رسمی تر, استفاده می شود. گفتن عنوان شخصی بسیار مهم است هرچند استفاده از اسم کوچک رایج تر است. ایتالیایی ها مردم بسیار اجتماعی و خونگرمی چه در خانه هاشان و یا در کافه ها, بارها و رستوران ها هستند. دید و بازدید از خانواده یا دوستان, به ویژه در ایام تعطیل و یکشنبه ها, بخش مهمی از زندگی و روابط ایتالیایی ها محسوب می شود. در روستاها, جایی که زندگی کمتر ماشینی شده است, مردم و به ویژه خویشاوندان, بدون هماهنگی به دیدن یکدیگر می روند. هنگامی که به شام دعوت می شوند, آوردن هدیه ای کوچک معمول است. شبها یا بعدازظهر یکشنبه ها, گشت و گذار در شهر یا روستاها بسیار معمول است. اغلب ایتالیایی ها یکشنبه ها به حومه شهر می روند یا برای دیدن رویدادهای ورزشی به استادیوم ها سر می زنند. در تابستان مردم به سواحل دریا و ییلاقها می روند.

بسیاری از ایتالیایی ها از رفتن به سینما لذت می برند, هرچند توجه به سینما از آنچه که در میانه ی قرن بیستم متداول بود, کمتر شده است.

سن ازدواج در ایتالیا بالاست, زیرا اغلب مردم مایلند تا پایان تحصیلات و پیدا کردن شغلی مناسب, برای ازدواج منتظر بمانند. در مراسم ازدواج معمولا از رسوم مذهب کاتولیک پیروی می شود؛ هرچند آمار کسانی که با مراسم رسمی و قانونی ازدواج می کنند, به ویژه در مرکز و شمال ایتالیا رو به افزایش است. امروزه اجازه طلاق تنها بعد از سه سال جدایی رسمی, صادر می شود.

وفاداری و سربلندی خانواده بسیار با ارزش شمرده می شود. حتی هنگامی که فرزندان بزرگ باشند, تحت حمایت والدینشان هستند. والدین سعی می کنند به فرزندانشان در خرید خانه یا آپارتمام کمک کنند. در شمال, اعضای خانواده ها اغلب جدا از هم زندگی می کنند, و تعداد افراد خانواده به ویژه در دهه های اخیر بسیار کاهش یافته است. در جنوب, خانواده ها تا حدی بزرگتر هستند, و نسل های زیادی اغلب در همان شهر یا خانه زندگی می کنند. تفاوت در نگرش شمال و جنوب را می توان در آزادی بیشتر زنان شمال در ارتباط با کار و زندگی اجتماعی نیز مشاهده کرد.

تعطیلات رسمی و جشن ها

مردم ایتالیا, سال جدید را در اول ژانویه جشن می گیرند. شب عید عیسی مسیح, ششم ژانویه از جمله تعطیلات رسمی است که با دیدار ساحره ی کریسمس یعنی بفانا, همراه است. بفانا در افسانه ها, پیرزنی ساحره و مهربان است که شانس خود را برای همراهی (ازدواج) با عیسی مسیح از دست داد, از آن زمان تاکنون به دنبال مسیح می گردد. در شب پنجم ژانویه, او از روی چوب جاروی خود به داخل دودکش ها سر می خورد و برای بچه هایی که خوب بوده اند, اسباب بازی و شیرینی و برای بچه های بد, تکه ای زغال باقی می گذارد.فستیوال های سنتی بسیاری در نقاط مختلف ایتالیا برگزار می شود. به ویژه جشن های کارناوالی که در ونیز برگزار می شود, و شرکت کنندگان از دور و نزدیک برای شرکت در این جشن ها به شهر می آیند. کارنواله (Carnevale) جشنی است همراه با رژه و فستیوال لباسهای محلی که در بسیاری از مناطق ایتالیا, درست قبل از شروع ایام روزه کاتولیک ها, برگزار می شود.جشن جوزف مقدس (St.Joseph’ s day) که در نوزدهم مارس (بیست و نه اسفند) هر سال توسط مردم ایتالیا برگزار می شود.نماد مرسوم دراین جشن میز یا سفره ی جوزق مقدس است که از دست کشاورزان تهیه می شود. جوزف مقدس حامی فقیران و بی نوایان است و در این روز صدقه دادن به افراد نیازمند جامعه کاری مرسوم و متداول محسوب می شود. در چنین روزی مردم خود را به شکل مریم مقدس, جوزف و دوازده حواری عیسی مسیح در می آورند و از دیگران برای شرکت در جشن دعوت می کنند.

تعطیلات مذهبی مردم ایتالیا

روز خدا گوست, روز عروج حضرت مریم به آسمان که در پانزده آگوست (بیست و چهار مرداد) برگزار می شود. در این تاریخ اکثر مردم ایتالیا, شهر را به مقصد ساحل و کوه ترک می کنند.روز اولیاء یا قدیسین در اول نوامبر (ده آبان), روزی است که تمام قدیسین کاتولیک مورد احترام و تکریم قرار می گیرند. در این روز مارش عزا برای کسانی که مرده اند, نواخته می شود و زنگ کلیساها به صدا در می آیند, و مردم به گورستان رفته و مقبره ی اقوام و دوستان خود را با گل, به ویژه داوودی و شمع می پوشانند. در روز هشتم دسامبر (17 آذر) تولد عیسی مسیح جشن گرفته می شود و سرانجام در بیست و پنج دسامبر (چهار دی) جشن کریسمس برگزار می شود. افزون بر این هر شهری دارای قدیس خاص خودش است, و روز مخصوص به آن قدیس را جشن می گیرند.

تعطیلات رسمی کشور ایتالیا در سال 2012

 • January-1New Year's Day

 • January-6Epiphany

 • April-25Liberation Day

 • May-1Labor Day

 • June-2Republic Day

 • June-24St. John's Day

 • June-29St. Peter & St. Paul Day

 • July-11St. Rosalia Day

 • August-15Assumption Day

 • September-19St. Januarius Day

 • October-4St. Petronius Day

 • November-1All Saints` Day

 • November-4National Unity Day

 • December-6St. Nicholas Day

 • December-7St. Ambrose Day (Milan Only)

 • December-8Immaculate Conception

 • December-25Christmas Day

 • December-26St. Stephen's Day

نمایشگاه های ونیز

نمایشگاه ونیز و اسلام

 

اخیرا از نمایشگاهی در ونیز بازدید کردم با عنوان ونیز و اسلام که بسیار زیبا و در نوع خود بی نظیر بوده است .

 نمایشگاه ونیز و اسلام در شهر ونیز ایتالیا در کاخ دوک نشین میدان سن مارکوی شهر ونیز برگزار شد این نمایشگاه شامل آثار بسیار ارزشمندی است که توسط شهرداری ونیز و موزه شهری ونیز از سراسر جهان جمع آوری شدهاست

 

دعوت رسمی بی‌ینال معماری ونیز از موزه‌هنرهای‌معاصرتهران

 

روبرتو روزلن در این ملاقات که در مقر دائمی بی‌ین ونیز صورت گرفت از موزه‌هنرهای‌معاصرتهران برای شرکت در بی‌ینال معماری که در سال جاری در ونیز برگزار می‌شود، ‌رسماً دعوت نمود و از محمود شالویی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصرتهران خواست که در این زمینه تلاش نماید. وی افزود از آن جایی که ایران تاکنون در این رویداد مهم شرکت نداشته،‌ یقیناً این حضور از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود

غذاهای ایتالیایی

غذا خوردن در رم واقعا کاری همگانی است و بیرون غذا خوردن بخش مهمی از زندگی رمی به حساب می آید. ترتوریا (غذای ایتالیایی) ها بخش اساسی غذاخوردن آنها است و همیشه میتوان آنها را در کنار خانواده و در کنار مادر در آشپزخانه دید

      .

غذاهای سنتی آنها مانند کودا والا واکسینارا (دم گاوی که با شراب پخته شده است، گوجه فرنگی و فلفل) و بروشت روی پاستاهایشان بسیار خوشمزه است.

پیتزاهای سنتی دارند که خیلی سریع آماده میشود و ارزان است. از خوردن پیتزاهای اصیلی مانند آلا رومانا ، پیتزایی باریک با لبه ترد لذت ببرید. اما حواستان باشد که این پیتزا با اجاق زغال سوز آماده شده باشد چون اینطوری خیلی خوشمزه تر است. تا دلتان میخواهد بستنی ایتالیایی یا گلاتو بخورید

      .

مرغ تنوری ایتالیایی و پاستا

رستوران های ونیز

مناطق شمالی ایتالیا از ونیز، میلان، و استان های پیدمونت و لومباردی تشکیل شده اند. سبک آشپزی در این مناطق جسورانه و بسیار خوشمزه است که نشان از وفور نعمت در منطقه دارد و بازتاب دهنده کیفیت مواد اولیه موجود است. به دلیل وفور گوشت گوسفند، گوساله و حتی شکار در هر وعده غذایی می توانید تکه های بزرگ گوشت ببینید. قارچ های وحشی و ترافل های سفید نیز از مناطق همجوار تهیه و استفاده می شوند. از غذاهای مشهور شمال ایتالیا می تواینم به کاستالته آلا میلان  یا اوسو بوکو  اشاره کرد. پالنتا –  و ریزوتو  این منطقه مثال زدنی است