آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی
آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی
 • چهار‌شنبه 30 خرداد 1403
 • Wednesday  19  June  2024
 • چهار‌شنبه 30 خرداد 1403
 • آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی ، شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی
 • فروش بلیت به ایرانیان خارج از کشور ، پرداخت پول توسط بانک و دریافت آنلاین بلیت
 • مجری مستقیم تور دبی ، رزور بهترین هتلهای دبی در سریعترین زمان و بهترین نرخ
 • صدور بلیت هواپیما و پروازهای داخلی و خارجی ، بلیتهای داخلی ایران ایر ، ماهان ، آسمان ، آتا ، قشم ، معراج ، تابان ، کارون ، زاگرس
 • خدمات آنلاین مسافرتی ، صدور بلیت هواپیما بصورت اینترنتی و پرداخت از طریق کارتهای شتاب بانکی
 • فروش بلیت خارجی ترکیش ، امارات ، قطری ، چاینا ساترن ، لوفتانزا ، ایر فلوت ، آلیتالیا ، اکراین ، عمان ، ایژین به شهرهای جهان
 • پرداخت از طریق سیستم بانکی و دریافت مدارک بدون مراجعه حضوری
 • مجری مستقیم تور دبی تایلند مالزی ترکیه چین ارمنستان روسیه بالی هند پوکت آنتالیا استانبول
 • اخذ وقت سفارت و وایز فیش بانکی و دریافت پاسپورت بدون حضور مجدد مسافر
 • آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی ، شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی
X
خرید اینترنتی و آنلاین بلیط هواپیما ، ارزان ، سریع و مطمئن

تور استانبول 3 شب و 4 روز پرواز ترک ترانسفر اختصاصی با صبحانه فقط 10050000 تومان

تور استانبول 3 شب و 4 روز پرواز ترک ترانسفر اختصاصی با صبحانه فقط 10050000 تومان

تور ویژه انتالیا با پرواز مستقیم ترک سرویس uall فقط 24200000 تومان

درباره نیس

 

درباره نیس

فرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه کشوری است واقع در اروپای غربی؛ فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و بعد از اوکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است . این کشور با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد.

فرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است. این کشور همچنین عضو گروه جی ۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است. فرانسه یک کشور دارای سلاح هسته‌ای است

تاریخ فرانسه

اجداد فرانسوی‌ها گُل‌ها (Gaulois) بودند و تبار سلتی داشتند. اینان تا زمان ژولیوس سزار فرمانروای قدرتمند روم فرانروایی بومی خود را داشتند تا سرانجام به دست سزار سرنگون شدند و کشورشان بخشی از امپراتوری روم شد.

تقسیمات کشوری فرانسه

مساحت کشور فرانسه برابر با ۵۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع بوده و وسیع‌ترین کشور اروپای غربی است (یک سوم وسعت ایران) و منطقه دریایی گسترده‌ای را در اختیار دارد (منطقه اقتصادی که در ۱۱ میلیون متر مربع گسترده شده‌است). سطح فرانسه شبیه به یک شش‌ضلعی است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری فرانسه به ۲۲ ناحیه تقسیم شده‌است و از ۹۶ شهرستان (یا دپارتمان) تشکیل گردیده که زیر نظر دولت مرکزی اداره شده و تحت نظارت شورای انتخابی محلی فعالیت می نمایند. هر ناحیه به کانتون‌ها و بخش‌هایی تقسیم شده و هر بخش از شورای شهر و شهردار خاص خود برخوردار می‌باشد.

به این تعداد ناحیه‌های فرادریا (DOM) شامل گوادلوپ، مارتینیک، گویان فرانسه و رئونیون می‌شوند و چهار سرزمین فرادریا (TOM) شامل پلی‌نزی فرانسوی، کالدونیای نو، والیس و فوتونا، زمین‌های جنوبی و مناطق کلکتیوی دارای جایگاه خاص یعنی مایوت و سن پی‌یر و میکلون و قسمتی از قطب جنوب که فرانسه مدعی آن است، افزوده می‌شوند.

بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، اسپانیا، موناکو و آندورا کشورهای هم مرز فرانسه هستند. بریتانیا نیز از طریق تونل کانال مانش با فرانسه مرتبط است.

از بنادر فرانسه ميشود به بندر ( لوهاور ) اشاره كرد.

ارتفاعات فرانسه

وضعیت جغرافیایی فرانسه یکی از متنوع‌ترین وضعیت‌ها در اروپا است: دشتها، کوهستانهای قدیمی، سلسله جبال کوههای مرتفع، جلگه ها، ساحلهای اقیانوسی و مدیترانه‌ای در این کشور وجود دارند.

دشت‌ها دو سوم مساحت کل فرانسه را تشکیل می‌دهند.

رشته‌کوه‌های اصلی: آلپ (که قله آن مون بلان مرتفع ترین قله اروپای غربی است و ۴۸۰۷ متر ارتفاع دارد)، پیرنه، ژورا، آردن، رشته کوه مرکزی وله وژ.

ساحل‌های مرزی، فرانسه را به چهار دریا متصل می‌کنند: دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه. فرانسه دارای ۵۵۰۰ کیلومتر ساحل مرزی است.

آب و هوای فرانسه

فرانسه از آب و هوایی معتدل و چهار فصل برخوردار است که بر حسب نواحی کمی متفاوتند:

برتانی و نورماندی: آب و هوای اقیانوسی مرطوب (زمستان ملایم ۷ درجه و تابستان خنک ۱۶ درجه)
اکیتن: آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه‌ای (زمستان ۵ درجه و تابستان ۲۲ درجه با بارانهای زیاد در بهار)

شرق و شمال غرب: آب و هوای نیمه‌قاره‌ای زمستان سرد و برفی: (۱ درجه و تابستان گرم و توفانی: ۲۰ درجه)

جنوب: آب و هوای مدیترانه‌ای (زمستان ملایم ۶ درجه و تابستان گرم: ۲۰درجه)

ویژگی آب و هوا در مناطق کوهستانی، زمستان طولانی و برفی و تابستانی گرم و توفانی با تفاوتهای بزرگ بسته به دامنه‌ها و عوامل ریز آب و هوایی است.

اقتصاد فرانسه

فرانسه مرحله گذار از یک اقتصاد مدرن و مرفه همراه با مالکیت و مداخله عمیق دولت به یک اقتصاد مبتنی بر مکانیزم بازار منتقل می‌شود. دولت سوسیالیست، بسیاری از شرکتهای بزرگ، بانکها و بیمه‌ها را خصوصی اعلام نمود. اما چندین شرکت عمده از جمله ایرفرانس، فرانس تله‌کوم، رنو و تالس در اختیار دولت است و در برخی از امور بویژه قدرت، حمل و نقل عمومی و صنایع دفاعی دولت حاکمیتی دارد.

بخش ارتباطات راه دور برای بخش خصوصی بتدریج آزاد شده‌است. رهبران فرانسوی نظام سرمایه‌داری را می‌پذیرند که در آن عدالت اجتماعی از طریق قوانین، سیاستهای مالیاتی و تأمین اجتماعی اعمال می‌شود و اختلاف درآمد و تأثیر بازار آزاد بر بهداشت و رفاه عمومی را کاهش می‌دهد.

جهانگردی فرانسه

با ۷۰ میلیون گردشگر در سال ۱۹۹۸، فرانسه اولین کشور توریستی جهان، بالاتر از اسپانیا، آمریکا، ایتالیا، انگلستان، چین و مکزیک قرار دارد.

در سال ۲۰۰۶، ۷۹٫۱ میلیون نفر توریست به فرانسه سفر کرده‌اند که این تعداد بیشترین در میان کشورهای جهان بوده‌است. درآمد فرانسه از این تعداد توریست برابر ۴۶٫۳ میلیارد دلار بوده‌است.

هر ساله ۱۲ میلیون نفر فقط برای بازدید از موزه و کاخ لوور، موزه اورسی و کاخ ورسای به پاریس سفر می کنند در حدود ۳۹۰۰ موزه، ده‌ها میلیون نفر را در سال به خود جذب می‌کند. ۵ /۶ میلیون نفر سالانه از برج ایفل دیدن می‌کنند.تاریخ دو هزار ساله پاریس در ترکیب ساختمان های قدیمی و جدید قابل مشاهده است. بازدیدکنندگان این شهر از موزه لوور و آرامگاه ناپلئون بناپارت و کلیسای نوتردام ومهم تر از همه برج ایفل و دیگر منظره های مشهور پاریس بازدید میکنند.

روز ملی فرانسه چهاردهم ژوئیه‌است. حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است، ولی پروتستان‌ها، یهودی‌ها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می‌کنند

درباره نیس

نیس از شهرهای فرانسه واقع در ناحیه پروانس آلپ‌-کوت دازور است.
شهر مهم کمان مدیترانه، نیس همواره میزبانی بین‌المللی بوده است و شهری توریستی، تفریحی، فرهنگی، و در عین حال محل اختراع و تحقیق و بازرگانی است. فرودگاه نیس –کوت دازور برترین فرودگاه خارج از پایتخت است و روزانه با ۵۹ پرواز بین‌المللی ۳۲ پرواز داخلی و بیش از ۴۵ پرواز روزانه نیس –پاریس شهر رابه همه شهرهای بزرگ وصل می‌کند. شبکه جاده یی و راه آهن نیز به راحتی در این شهر قابل دسترسی است

.

نیس را در دنیا به منظره‌های زیبایش می‌شناسند؛ به ساحل‌های شلوغش؛ آفتاب‌ بی‌نظیرش؛ به توریست‌هایش از سراسر دنیا. نیس یکی از مقاصد بی‌رقیب است برای سپری کردن ماه عسل. هر چه باشد، نیس از معروف‌ترین شهرهای جنوب‌ فرانسه است. با فرهنگ فرانسوی و رستوران‌های منحصربه‌فرد.
پرومناد یا گردشگاه انگلیسی، خیابان فوق‌العاده‌ای‌ که به موازات ساحل برای پیاده‌روی و دوچرخه سواری کشیده شده، بهترین شروع است برای نیس‌گردی. پرومناد به پیاده‌رُویِ بزرگی می‌ماند با نخل‌های بزرگ؛ یک سمتش دریاست و سمت دیگرش شهر. کارناوال بزرگ و معروف نیس در ماه فوریه در این خیابان برگزار می‌شود و هر ساعت از شبانه‌روز که به آن‌جا بروید، پر از توریست‌ها، دوچرخه‌سوارها و اسکیت‌سوارهایی‌ست که های و هوی عجیبی به پیاده‌رو داده‌اند.
نیس شهر شنا و آفتاب است. ساحل(پلاژ)های سنگی و ماسه‌ای نیس در نوع خود در دنیا از رویایی‌ترین‌ها هستند. شنا کردن در مدیترانه و خوابیدن روی ماسه‌های داغ ساحل، هدف اصلی سفر بسیاری از توریست‌های نیس است. رستوران‌های لوکس پرومناد و پلاژهای اختصاصی‌شان هم منظره‌ی ساحل را جذاب‌تر و شلوغ‌تر کرده ‌است.

نیس قدیم، خیابان‌های باریکی دارد به سمت مراکز خرید، رستوران‌ها، کافه‌ها و بازار گل کور سالِیا. بازار، ملغمه‌ی زیبایی‌ست از عطر رویایی گل‌ها و میوه‌ها و خوراکی‌ها و پنیرهای مخصوص فرانسوی. می‌توانید ساعت‌ها در بازار راه بروید، برای خود حلقه‌ی گل بخرید، خوراکی‌های کوچک را تست کنید و به مغازه‌های سوغاتی فروشی سری بزنید. نیس قدیم شب زیبایی را به شما هدیه می‌کند اگر فضای باز رستوران‌هایش را برای شام خوردن انتخاب کنید. غذاهای دریایی این رستوران‌ها را نیز فراموش نکنید.
نیس سرزمین آب و آفتاب و فضای سبز است. پارک شاتو در بالای تپه‌ی لساژ یک پیک‌نیک اساسی ‌است. تپه را می‌توان با پله یا آسانسور بالا رفت. منظره‌ی شهر با سقف‌های نارنجی‌ و خیابان‌های منتهی به دریا، آبی ِ مدیترانه و ساحل پرجنب و جوش نیس از بالای تپه بسیار تماشایی است و حتماً به بالا رفتن از پله‌ها می‌ارزد. پارک فینیکس در خیابان پرومناد انگلیسی نیز پارک-باغ‌وحش کوچک و زیبایی است.
نیس برای این دوست‌داشتنی‌ست که غیر از آب و آفتاب، فرهنگ و هنر و موزه هم در دلش دارد؛ الهام‌بخش نقاشان معروفی چون هانری ماتیس و مارک شاگال و نیکی دو سن فال بوده و موزه‌ی ماتیس و موزه‌ی شاگال را در خیابان‌های منطقه‌ی اعیانی سیمیز دارد. درکنار این‌ها، موزه‌ی هنرهای زیبای ژول شر که کلکسیون زیبایی از آثار نقاشان مختلف است، موزه‌ی هنرهای معاصر و موزه‌ی هنر آسیایی را نیز در نیس می‌توانید ببینید. کلیساهای قدیمی نیس هم که بار تاریخ و فرهنگ شهر را به دوش می‌کشند، دیدنی‌اند. نوتردام نیس، کپی ِ کوچکی از نوتردام پاریس است و کلیسای جامع روسی با گنبد‌های سبز عجیبش، بزرگ و زیباست و مظهر صلح بین دو کشور فرانسه و روسیه.
نیس شهر شادی برای کودکان است. وجود باغ‌وحش، پارک آبی (مارین لند)، شهربازی (آزورپارک) و دریا و ساحل ماسه‌ای گرم مدیترانه، نیس را بهشت بچه‌ها می‌کند. در نهایت نیس شهر همه است: شهر آفتاب دوستان؛ موزه‌دوستان و آن‌هایی که دنبال شور و حال و در عین حال آرامش اروپایی می‌گردند و در رستوران‌های فضای باز و پارک‌ها و پرومنادها پیدایش می‌کنند.
نیس از محبوب‌ترین شهرهای توریستی دنیاست و خوبی‌اش این است که به دلیل آب و هوای مدیترانه‌ایش، هرچهار فصل سال گرم و رویایی‌ست. حتی در بعضی از روزهای زمستان هم می‌توان در آب دریایش شنا کرد. زمستان نیس تقریباً از دسامبر تا فوریه طول می‌کشد و اگر به قصد شنا به آن‌جا می‌روید، شاید زمستان فصل مناسبی برای سفر به نیس نباشد.

جنوب فرانسه همیشه به اعیان‌نشینی و گرانی معروف بوده‌ است. نیس نیز شهر ارزانی نیست. قیمت هتل‌ها بین ١٠٠ تا ٣٠٠ یورو متغیر است. از طرفی بسیاری از موز‌ه‌ها مثل موزه‌ی هنرهای معاصر و موزه‌ی ماتیس و همچنین شهربازی مجانی هستند و ورودی بقیه‌ی موزه‌ها چندان گران نیست؛ فقط پارک آبی است که حدود ٢٨ تا ٣٦ یورو هزینه دارد، در عوض برای کودکان فراموش‌نشدنی‌ است. در نهایت نیس سفری به یاد ماندنی ‌است؛ بخصوص این‌که بعید نیست یکی از شخصیت‌های معروف دنیای هنر و یا ورزش را نیز در نیس ببینید؛ این شهر زیبا از محبوب‌ترین گردش‌گاه‌های هنرپیشه‌ها و شخصیت‌های معروف دنیاست.

جاذبه های گردشگری نیس

 بازار گل کور سالایا

     

 نیس قدیم - ویو نیس

گردشگاه انگلیسی  - پرومناد دزانگله
خیابان پیاده‌روی رو دو فرانس
 پارک شاتو
 پارک فینیکس
 نوتردام نیس

موزه های نیس

موزه‌ی هنرهای مدرن و معاصر
این موزه، توسط ایوز بایار و آنری ویدال طراحی شده و مختصراً ماماک نامیده می‌شود.
 www.mamac-nice.orgنشانی اینترنتی

 

موزه‌ی ملی مارک شاگال
این موزه، مجموعه‌ای از نقاشی‌های این هنرمند روسی تبار از داستان‌های تورات را به نمایش گذاشته و گاهی هم میزبان نمایشگاه‌هایی از کارهای هنرمندان معاصر است.
 www.musee-chagall.frنشانی اینترنتی


  

موزه‌ی ماتیس

اگر از موزه‌ی شاگال، به سمت شمال شرق بروید، موزه‌ی ماتیس را در ٢.٥ کیلومتری مرکز شهر پیدا می‌کنید. این موزه بسیاری از نقاشی‌های آنری ماتیس، هنرمند مشهور فرانسوی قرن بیستم را به نمایش گذاشته.
 www.musee-matisse-nice.orgنشانی اینترنتی  

موزه‌ی هنرهای زیبا

 این موزه نقاشی‌هایی از فراگونار، مونه، سیسلی و رودن را به نمایش می‌گذارد و مجموعه‌ای عالی هم از کارهای دوفی دارد.

کلیساهای نیس

کلیسای جامع ارتودوکس روسی

 این کلیسا یکی از بناهای تاریخی فرانسه محسوب می‌شود که در پی دیدار سزار نیکلای دوم از شهر نیس و برای محکم کردن ارتباط میان روسیه و فرانسه در اواخر قرن نوزدهم ساخته شده اس.

St Ettieneکلیسای

کلیسای نوتردام

سواحل نیس

ساحل نیس زیاد مناسب حمام آفتاب نیست. گذشته از تعدادی از پلاژهای خصوصی که ماسه ریخته‌اند، بقیه‌ی ساحل سنگی و سخت است و جز حوله و زیرانداز؛ برای راه رفتن به صندل احتیاج دارید و برای نشستن به کوسن. در تمام پلاژهای عمومی دوش‌های مجانی نصب کرده‌اند و یک زمین والیبال ساحلی با شن سفید هم تدارک دیده‌اند. در پلاژهای خصوصی امکانات بیشتری برای گردشگران فراهم است: از کافه و رستوران گرفته تا حوله و صندلی راحتی برای اجاره. ساحل نیس با این که سنگ‌ریزه زیاد دارد و جزر و مدش می‌تواند برای مبتدی‌ها خطرناک باشد، برای شنا هم طرفدارهای زیادی دارد. با این حال اگر هدف‌تان بیشتر استراحت و حمام آفتاب است و مخصوصاً اگر کودکی هم در این سفر همراه شماست، بهتر است به شهرهای اطراف بروید. ویلفرانش که در شش کیلومتری شرق نیس قرار گرفته، ساحل شنی مناسبی دارد و گزینه‌ی خوبی است نیس شهر شنا و آفتاب است. ساحل(پلاژ)های سنگی و ماسه‌ای نیس در نوع خود در دنیا از رویایی‌ترین‌ها هستند. شنا کردن در مدیترانه و خوابیدن روی ماسه‌های داغ ساحل، هدف اصلی سفر بسیاری از توریست‌های نیس است. رستوران‌های لوکس پرومناد و پلاژهای اختصاصی‌شان هم منظره‌ی ساحل را جذاب‌تر و شلوغ‌تر کرده ‌است

  

  

مراکز خرید نیس

Cap 3000کاپ تری تازند

مغازه های متنوع لباس و کفش لوازم کادویی ها هدیه اسباب بازی

فناکFNAK

کتاب ، سی دی ، کامپیوترها ، استریو ، ویدئو و دوربین ، آخرین انتشارات کتاب ها و موسیقی ها

Galleries Laffayetteگالریز لافایته

یکی از بهترین فروشگاهها باکیفیت بالای کالاها - پوشاک ، کالاهای چرمی ، لوازم آرایش ، جواهرات - مبلمان ، پارچه کتانی- لوازم خانگی ، ظروف آشپزخانه ، اسباب بازی ، کتاب ، مواد غذایی و لوازم الکتریکی

اعیاد و تعطیلات رسمی فرانسه

 

ژانویه

اول ژانویه : تعطیل رسمی وروز تحویل سال نو . در این روز بزرگسالان هدیه سال نو را به فرزندان تقدیم می کنند

ششم زانویه : یا اولین یکشنبه بعد از تحویل سال نو

جشن شاهان   :   LA Fête des Rois

در این روز از شیرینی فروشی ها یک نوع شیرینی به نام گالت خریداری می شود که یک باقلی در این شیرینی قرار گرفته است .کوچکترین عضو خانواده با چشمان بسته سهم افراد مختلف خانواده را توزیع می کند و افراد مواظب هستند که باقلی را به هنگام خوردن شیرینی پیدا کرده و قورت ندهند.کسی که باقلی را پیدا نمایدپادشاه این جشن می شود.تاج پادشاهی را بر سرش می گذارند و اوملکه خود را انتخاب می کند . اعضای خانواده و دوستان حاضر لیوان شراب را بلند کرده و میگویند :به سلامتی پادشاه و ملکه 

 

                                           

فوریه

دوم فوریه  : جشن شمعدان La Fête de la Chandeleur

جشن شاندلور،یک جشن مذهبی است که در سابق در این روز شمع ها را در شمعدانی روشن می کردند .

Fête Gourmandeهمچنین در این روز همه خانواده هایک نوع شیرینی به نام کرپ درست می کنند . مادربه هنگام درست کردن این شیرینی آن را  به هوا پرتاب کرده و برمی گرداند و فرزندان نیز در اطراف مادر هستند و با دقت ، عمل برگرداندن شیرینی را نظاره می کنند .اگر مادر یک سکه در دست بگذارد و با همان سکه در دست، شیرینی کرپ رابا پرتاب کردن آن درهوا برگرداند و کرپ در ظرف شيريني بیفتد ، تمام سال ثروتمند خواهند بود.

14 فوریه : روز سن والنتن

تعطیلات زمستانی برای مدارس به مدت دوهفته

 

 

مارس

1 مارس :جشن کارناوال : آخرین روز فوریه یا اولین روز مارس، این روز به تاریخ عید پاک بستگی دارد .مركز جشن کارناوال نیز در فرانسه شهر نیس است .

  Mardi grasسه شنبه آخرین روز کارناوال

Mercredi des Cendres چهارشنبه شروع ایام روزه به منظور توبه و استغفار است که مدت 40 روز قبل از عید پاک مسیحی صورت می گیرد.                                          

آوریل :

Le poisson d Avril

اول آوریل ، روز شوخی است . همه افراد حتی بچه ها نیز مجاز هستند دروغ هایی را جعل کنند  . بچه ها در این روز ماهی هایی را با مقوا درست کرده و به پشت یکدیگر می چسبانند.

Pâques

عید پاک همیشه در روزهای یکشنبه واقع می شود غذای خانواده گی ، در این روز با بره پاسکال صرف می شود .

روز دوشنبه ی عید پاک نیز تعطیل رسمی است.

                                                 

ژوئن

در این ماه روزهای تعطیل وجود ندارد اما دوحادثه مهم  مسابقه اتومبیل رانی و مسابقه قهرمانی تنیس  صورت می گیرد .

روز پدر

ماه اخذ دیپلم

۲۱ ژوئن : جشن موسيقي 

ژوئیه

14 ژوئیه ، روز فتح زندان باستیل  و روز ملی فرانسه و تعطیل رسمی . در این روز ، رژه بزرگ نظامی در خیابان شانزه لیزه در حضور ریاست جمهوری فرانسه صورت می گیرد .

در روز قبل نیز تمام شهرهای فرانسه به مناسبت روز ملی خود مراسم جشن و پایکوبی در شهر های خود دارند و مراسم آتشبازی نیز دیدنی است

شروع مسابقه بین المللی دوچرخه سواری تور دو فرانس در ماه ژوئیه

شروع فستیوال فرهنگی آوینیون – جشنواره بین المللی تئاتر فرانسه                                            

اوت :

ماه تعطیلات تابستانی : این تعطیلات از یکم تا سی و یکم اوت است و علیرغم تلاش دولت ، تقریبا عموم مردم همزمان از این تعطیلات استفاده می کنند .بسیاری از کارخانه ها تعطیل و تعداد زیادی از مغازه ها بسته می شود .50 درصد شرکت های فرانسوی تعطیلات سالانه خود را در این ماه دارند و در این ماه تولیدات صنعتی 40 درصد کاهش می یابد .

15 اوت روز معراج حضرت مریم و تعطیل رسمی

                                           

سپتامبر

پایان تعطیلات تابستانی

روز بازگشایی مدارس

شروع به کار مشاغل بعد از پایات تعطیلات اوت

پایان سپتامبر تغییر ساعات زمستانی

                                              

اکتبر

 ۷ و ۸ اکتبر جشن"Nuit Blanche" به معنی شب سفید

جایزه ارک دو تری یومف برای مسابقه اسب سواری در لانگ شامپ در نزدیکی پاریس در اولین یکشنبه ماه اکتبر

نشر کتاب های جدید

اکران فیلم های جدید

                                             

نوامبر

  اول نوامبر : روز بزرگداشت مردگان و تعطیل رسمی La Toussaint

در این روز عموم مردم به گورستان ها می روند و قبرها را با گل داوودی آذین می کنند.

11 نوامبر روز ترک مخاصمه جنگ جهانی اول و تعطیل رسمی: در این روز رئیس جمهور فرانسه بر سر قبر سربازگمنام در زیر طاق نصرت خیابان شانزه لیزه گل می گذارد .

25 نوامبر روز سنت کاترین .این روز اختصاص به خانم های مجرد پاریسی دارد که 25 ساله هستند و هنوز ازدواج نکرده اند.کاترین کوچولوها در مقابل مجسمه سنت کاترین در خیابانی به همین نام گل می گذارند .برای این روز کلاه هایی زرد و سبز رنگی در انواع و اقسام مدل ها می بافند .در مزون های بزرگ خیاطی نیز جشن هایی برپا می کنند .

 

                                          

دسامبر

25 دسامبر جشن نوئل و تعطیل رسمی.

 این روز جشن جشن هاست و تمام شهرها چراغانی و غرق در نور است و همه خوشحال هستند.شمع ،برف ، درختان کاج ، تزئین ها ،هدیه و ناقوس هایی که نواخته می شود .بچه ها شومینه ها را نظافت میکنند و دنبال بزرگترین کفش هایشان می گردند ، پاپا نوئل برای هدیه دادن راه منازل را در پیش می گیردو...

شب قبل از نوئل ، شب زنده داری است و خانواده های مسیحی غذاهای سنتی صدف ، بوقلمون و رولت کریسمس را صرف می کنند .

عادتهای غذایی مردم فرانسه

تا به حال به این فکر کرده اید که مردم کشورهای دیگر چگونه وزن خود را در حد متعادل نگه می دارند و راز رژیم های غذایی آن ها چیست؟ مردم نقاط مختلف جهان بر اساس سنت ها و فرهنگ خود عادات غذایی پیدا کرده اند که منطبق بر نیازها و شیوه زندگی آن هاست و طی ایام و گذر تاریخ، این عادت ها اصلاح شده اند و حالا هر فرهنگ و هر قومی رمز و رموزی برای تغذیه صحیح و سالم بودن و نداشتن اضافه وزن دارند که شاید مرور آن ها واجب باشد

بشقابت را کوچک کن

فرانسه: هرچه دوست داری بخور، اما کم بخور

راز لاغری بیشتر مردم فرانسه در لذت بردن از غذاهاست. در واقع مکتب فرانسوی می گوید، هوس هر غذایی که کرده ای آن غذا را بخور، اما مقدارش را کم کن. در واقع در بشقاب غذای فرانسوی ها به طور معمول می توان پنیر، گوشت، کرم، کره و سس پیدا کرد، ولی نکته این است که حجم غذای معمول آن ها خیلی کم است. فرانسوی ها یک رمز دیگر سلامت هم دارند؛ آن ها در غذا خوردن بسیار قانونمند هستند. بیشتر مردم فرانسه سر وقت غذا می خورند و برنامه غذایی آن ها هم ساده و مشخص است؛ ۳ وعده غذایی در روز، سر وقت بدون میان وعده و بدون هله هوله... .با این شیوه غذا خوردن، آن ها در بیشتر زمان روز احساس سیری می کنند و به مصرف بی رویه غذا رو نمی آورند. در ضمن فرانسوی ها وعده اصلی غذای خود را در وسط روز می خورند و در نتیجه طی ساعت های باقی مانده روز بیشتر فرصت سوزاندن کالری ها را دارند. آخرین نکته در مورد عادات غذایی فرانسوی ها این که آن ها مردمی هستند که همیشه غذاهای خانگی را به غذاهای آماده و غذاهای رستورانی و فرآوری شده ترجیح می دهند بر اساس آمار ۹۲درصد خانواده های فرانسوی حداقل یک وعده غذایی روزانه را در کنار هم و به خوردن غذایی که در خانه طبخ شده است می گذرانند

     

رستوران های نیس

در نیس خوراکی‌های منحصربه‌فرد زیاد پیدا می‌شود! سوکا، نانی که با آرد نخود درست می‌شود از معروف‌ترین‌هاست؛ همچنین ساندویچ تن ماهی و سوپ ماهی مخصوص نیس. فست فود فرانسوی، باگت‌هایی‌ست که با مخلفات مختلف پر‌ شده است و تقریباً ارزان‌ترین غذایی‌ست که در نیس می‌توان پیدا کرد. قیمتشان حدود ٤ تا ٦ یورو است. غیر از آن، در رستوران‌های متوسط، هزینه‌ی غذا برای هر بین ١٠ تا ٢٥ یورو، و در رستوران‌های لوکس تا ١٠٠ یورو است

شانتکله
از رستوران‌های لوکس نیس است که در راهنمای میشلن هم دو ستاره دارد؛ به سبک لویی چهاردهم دکور شده و همه از برخورد کارکنانش تعریف می‌کنند؛ غذاهای متنوعش هم لذید و هم گرانند.
تلفن: ٠٤٩٣١٦٦٤٠٠

زوکا مَژیکا:
این رستوران گیاهی، حتی بین کسانی که گیاه‌خوار نیستند هم محبوب است.
تلفن: ٠٤٩٣٥٦٢٥٢٧

پاستا باستا:
باستا، پیتزاهای بزرگ و شیرینی‌های ایتالیایی خوش‌مزه‌ای دارد و در هوای آزاد هم غذا سرو می‌کند.
تلفن: ٠٤٩٣٨٠٠٣٥٧

لا مرندا:
اگر دنبال خوراک شکمبه، ماهی آب‌پز، شاه‌بلوت با پنیر چرب گورگونتسولا یا سوسیس آندویت می‌گردید، سری به این رستوران بزنید؛ مخصوصاً که قیمت‌هایش زیاد هم بالا نیست