آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی
آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی
 • شنبه 08 مهر 1402
 • Saturday  30  September  2023
 • شنبه 08 مهر 1402
 • آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی ، شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی
 • فروش بلیت به ایرانیان خارج از کشور ، پرداخت پول توسط بانک و دریافت آنلاین بلیت
 • مجری مستقیم تور دبی ، رزور بهترین هتلهای دبی در سریعترین زمان و بهترین نرخ
 • صدور بلیت هواپیما و پروازهای داخلی و خارجی ، بلیتهای داخلی ایران ایر ، ماهان ، آسمان ، آتا ، قشم ، معراج ، تابان ، کارون ، زاگرس
 • خدمات آنلاین مسافرتی ، صدور بلیت هواپیما بصورت اینترنتی و پرداخت از طریق کارتهای شتاب بانکی
 • فروش بلیت خارجی ترکیش ، امارات ، قطری ، چاینا ساترن ، لوفتانزا ، ایر فلوت ، آلیتالیا ، اکراین ، عمان ، ایژین به شهرهای جهان
 • پرداخت از طریق سیستم بانکی و دریافت مدارک بدون مراجعه حضوری
 • مجری مستقیم تور دبی تایلند مالزی ترکیه چین ارمنستان روسیه بالی هند پوکت آنتالیا استانبول
 • اخذ وقت سفارت و وایز فیش بانکی و دریافت پاسپورت بدون حضور مجدد مسافر
 • آژانس هواپیمایی و مسافرتی آفتاب ساحل آبی ، شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی
X
خرید اینترنتی و آنلاین بلیط هواپیما ، ارزان ، سریع و مطمئن

تور ویژه انتالیا با پرواز مستقیم ترک سرویس uall فقط 51850000

تور تایلند 7 شب و 8 روز بانکوک با پرواز ماهان ترانسفر رفت و برگشت 21970000 تومان

تور استانبول 3 شب و 4 روز با صبحانه بلیط هواپیما رفت و برگشت فقط 4/380/000 تومان

������������ ������������

 

درباره مادرید

پایتخت : مادرید

زبان رسمی : اسپانيايي يا كاستيلي (رسمي؛ 70% به عنوان زبان اول) ،‌كاتالان (بيش از 20% به عنوان زبان اول)، باسك (3%) ،‌گاليسي 

نوع حکومت : پادشاهی 

مذهب : کاتولیک رومی ، اسلام سنی

واحد پول : یورو

عضویت : سازمان ملل متحد ، پيمان آتلانتيك شمالي، جامعه اروپا، اتحاديه اروپاي غربي، كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا، شوراي اروپا، سازمان همكاري اقتصادي و توسعه.
جمعیت : 40,280,780 (July 2004 est.)

شهرهای عمده : بارسلونا ، والنسیا ، سویلیا ، ساراگوزا ، مالاگا ، بیلیبائو ، لاس پالماس دو گان کاناریا ، والادولید ، مورسیا ، کوردوبا ، پالامادو مالیورکا ، گرانادا ، ویگو ، آلیکانته ، هایپیتلت (بخشی از بارسلونای بزرگ) ، خیخون ، لاکرونیا کادیز ، ویتوریا ، بادالونا (بخشی از بارسلونای بزرگ) ، اوویدو ، سانتاندر ، موستولس (بخشی از مادرید بزرگ) ، سانتاکروز دو تنریف ، پامپلونا ، سالامانکا ، سابادل (بخشی از بارسلوانی بزرگ) ، هرس دالا فرانترا ، الچه ، دونوستیا سان سباستیان ، لگانس (بخشی از مادرید بزرگ) ، کارتاخنا ، بوروگوس

امید طول عمر : 77سال

 رشد سالانه جمعیت : 0/5 درصد  

مساحت : 504,782 کیلومتر مربع

  مختصات جغرافیایی : 40درجه شمالی و 4 درجه غربی

اسپانيا در شبه جزيره ايبري واقع در جنوب غربي اروپا واقع شده است.

اين كشور از جنوب و شرق به درياي مديترانه و از جنوب غرب و غرب به اقيانوس اطلس و از شمال به درياي كانتابريا محدود است.

جزاير بالئار در درياي مديترانه و قناري در اقيانوس اطلس و شهرهاي سوتا و مليا در شمال مراكش كه به عنوان دو منطقه خودمختار اداره مي‌شوند نيز بخشي از خاك سرزمين اسپانيا محسوب مي‌شوند.

اسپانيا از غرب با پرتغال از شمال با فرانسه و آندورا از جنوب نيز با جبل‌الطارق هم مرز است.

اسپانيا  با 504.030 كيلومتر مربع بزرگترين كشور شبه جزيره ايبري است. پرتغال و آندورا ديگر كشور‌هاي تشكيل دهنده شبه جزيره ايبري هستند.

اسپانيا همچنين پس از فرانسه دومين كشور بزرگ  غرب اروپا محسوب مي‌شود.

پايتخت اسپانيا شهر مادريد، و تقريباً در مركز جغرافيايى اين كشور واقع شده است.

نژاد مردم اسپانيا سفيد و از تيره هاى كاستيل 73%، كاتالان 18%، گاليسين 6%، باسك 5/1%، والنس كمتر از 1% و اندلس كمتر از 1% است. مهم ترين زبان رايج در سرتاسر اسپانيا و به عبارتى، زبان رسمى آن كشور، زبان كاستيلى يا همان زبان اسپانيولى مدرن و استاندارد است كه بيش از 70% مردم، بدان تكلم مى كنند و با خط لاتين نوشته مى شود.

اسپانيا به عنوان يكى از كشورهاى كهن اروپا، از قرن پانزدهم تا نوزدهم به وسيله قدرتمندترين امپراتورى عصر خود رهبرى مى شد. امروزه، هيجده كشور آمريكاى لاتين به زبان اسپانيولى تكلم مى كنند واز فرهنگ آن متأثرند. اسپانيا از نظر موقعيت جغرافيايى، به دليل قرار گرفتن بين افريقا و اروپا و در اختيار داشتن كليه راه هاى ورودى به آب هاى مديترانه از طريق اقيانوس اطلس و نزديكى با منطقه جبل الطارق، اهميت استراتژيكى خاصى دارد.

اين كشور به جهت موقعيت جغرافيايى خود و ورود مليت هاى مختلف به اين خطه، از ويژگى هاى مختلف اين ملل، از جمله مذهب تأثير پذيرفته است. فتح اسپانيا به وسيله روميان، مذهب اساطيرى روم باستان را به اسپانيا آورد و با مسيحى شدن امپراتور، مسيحيت تا اقصي نقاط امپراتورى گسترش يافت. عبور مسلمانان از جبل الطارق در سال 711 م. جاى پايى را در غرب اروپا براى اسلام باز كرد كه خيلى زود تقريباً تمام شبه جزيره ايبريا را در برگرفت و آثار حكومت مسلمانان هنوز هم برجاى مانده است.

اسلام پس از مسيحيت، بزرگ ترين اقليت دينى در اسپانياست كه پيروان آن تا مرز 450 هزار تن اعلام شده است. 10% اين تعداد، اسپانيايى و بقيه مهاجرانى از كشورهاى آفريقا، خاور ميانه و آسياى جنوب شرقى هستند و در مجموع حدود 1% از كل جمعيت اسپانيا را تشكيل مى دهند كه در قالب نوزده گروه اهل سنت و يك گروه شيعه به فعاليت مشغولند.

تاريخ

اسپانيا داراي تاريخي بسيار كهن و قديمي است كه اعصار پيش از تاريخ را نيز در برمي‌گيرد. اسپانياي تحت تصرف امپراطوري روم نيز از مهمترين مناطق امپراطوري محسوب مي‌شد.

در قرون وسطي اسپانيا تحت تسلط ژرمن‌ها در آمد و چند قرن بعد به طور كامل توسط مسلمانان فتح شد. در سال 1492 دوره حاكميت مسلمانان در اسپانيا خاتمه يافت و در همين سال كريستف كلمب با كمك از  نيروي دريايي اسپانيا قاره آمريكا را كشف كرد.

اسپانيا در سده‌هاي شانزدهم و هفدهم قدرتمندترين كشور اروپا محسوب مي‌شد، اما وقوع جنگ‌هاي مكرر اين كشور را تضعيف كرد.

در سال‌هاي آغازين قرن نوزدهم نيز كشور‌هاي آمريكاي جنوبي موفق شدند طي مبارزاتي خود از سلطه اسپانيا خارج كنند. در سال‌هاي مياني قرن بيستم و پس از شكست جمهوريخواهان در جنگ‌هاي داخلي اسپانيا، ژنرال فرانكو حكومت را در اين كشور در دست گرفت و قريب به سه دهه اين كشور را مستبدانه اداره كرد.در سال 1986 – 11 سال پس از مرگ فرانكو – اسپانيا به اتحاديه اروپا پيوست و دوران جديدي از تاريخ اين كشور آغاز شد.

اقتصاد

واحد پول اسپانيا پزوتا است .برپاية آمارسالهاي 1989 تا 1991، 5% فعاليت اقتصادي در كشاورزي، 39% در صنعت و 56% درحوزه خدمات متمركز بوده است.از جمله مهمترين محصولات كشاورزي کشور اسپانيا مي توان از گندم ، جو، ذرت و برنج و سيب زميني، چغندرقند، پنبه، توتون و نيشكر و انواع ميوه ها به ويژه انگور که عمدتا صرف ساختن مشروبات الکلي مي گردد، نام برد.مهمترين محصولات معدني کشور اسپانيا نيز بر ذغال سنگ ،آهن ، مس،سرب،روي،جيوه،نيكل،گوگرد،نقره و نمك مشتمل مي گردد.ازجمله مهمترين صنايع اسپانيا نيزميتوان به صنايع فلزكاري،اسلحه سازي،شيشه گري،مشروب سازي،سيگارسازي،صنايع شيميايي وصنايع نساجي اشاره نمود. دامپروري و گله داري به ويژه در نواحي شمال غربي كه از رطوبت اقيانوس اطلس بهره مند است، بسيار رواج داشته و گاو از اهميت ويژه اي در اين مناطق برخوردار است. علاوه بر گاوهاي معمولي نوعي گاو ويژه مسابقات گاوبازي با عنوان (توره رو)نيز تربيت مي شود.پرورش خوك و صيد ماهي نيز از اهميت زيادي برخوردار است.ازجمله مهمترين محصولات وارداتي کشوراسپانيا ميتوان به نفت،دارو،ماشينهاي صنعتي و وسايط نقليه اشاره نمود.عمدة صادرات کشور نيز بر محصولاتي نظير شراب وآبجو،سنگهاي معدني،آهن واستيل،ميوه،روغن زيتون وكنسرو ماهي مشتمل ميگردد.ازجمله ديگرصنايع پردرآمد اسپانيا ميتوان ازصنعت جهانگردي نام برد كه مديون وضعيت خاص جغرافيايي و تاريخي اين سرزمين است.وجود چشم اندازهاي طبيعي بسيارزيبا،كاخها،قصرها،مراکزمربوط به دوران اسلامي درمناطق مادريد، بارسلون،كوردوبا (قرطبه) و آن دالوزيا(اندلس) همواره عامل جذب بسياري از جهانگردان بوده است.علاوه بر اين، برگزاري مسابقات گاوبازي از يک سو و رقص و موسيقي سنتي(عربي- اسپانيايي) از سوي ديگر جذابيت ويژه اي براي جهانگردان ايجاد نموده است.

درباره مادرید

مادرید، پایتخت اسپانیا، شهر تاریخ، موسیقی، شور و هیجان و فوتبال است. مادرید را می‌توان نمونه‌ی کوچک کشور اسپانیا دانست: از تمام سنت‌ها و جذابیت‌هایی که در این کشور وجود دارند، چیزی هم در مادرید پیدا می‌شود. مادرید را در دنیا با میراث فرهنگی و هنری یگانه و زیبایش و با شب‌های پر زرق و برق و زنده‌اش می‌شناسند. موزه‌های بی‌پایانش، رستوران‌ها و کافه‌های همیشه بیدارش و هوای معتدل و مردم زنده و خوشحالش، مادرید را یکی از پرتوریست‌ترین شهرهای اروپا کرده است. تقریباً چهار فصل سال، شهر شلوغ و پر از مسافر است. با این‌ حال، بهار و پاییز برای دیدن مادرید وقت مناسب‌تری است؛ هم هوا خوب است و هم فستیوال‌ها و جشن‌های زیادی در شهر برپاست

جاذبه های توریستی مادرید

میدان مرکزی مادرید یا میدان پلازا مایور (Plaza Mayor) : توسط پادشاه فلیپ سوم در سال 1619 میلادی ساخته شده که مجسمه او در وسط میدان قراردارد . بسیاری از فستیوالها و جشنهای ملی در این میدان برگزار می شود . میدان پوئرتا دو سول (Puerta del sol ) :( به معنای دروازه خورشید ) یکی مربوط به مجسمه پادشاه چارلز سوم می باشد و دیگری مربوط به مجسمه یک خرس در کنا ردرختی به نام مادرونو تری (Madrono tree) که هر دو سمبل خانوادگی و اشرافی کشور اسپانیا محسوب می شوند مجسمه خرس و درخت حدود 20تن وزن دارد و درخت به توت فرنگی ترجمه می شود علت آن هم این است که این میوه های درخت بسیار شبیه توت فرنگی است ولی بسیار شیرین تر از آن هستند و برای درست کردن مربا از آن استفاده می شود. میدان پلازا ده سیبلس (Plaza de Cibeles) : یکی ار میادین اصلی شهرمادرید و سمبل شهر محسوب می شود چشمه وسط میدان محل ملاقات طرفداران دو آتیشه باشگاه فوتبا رئال مادرید در زمان پیروزی این تیم در لالیگا و یا جام باشگاه اروپاست قدمت ساخت این میدان به قرن 17 میلادی باز می گردد . میدان پوئرتا آلکالا (Puerta Alcala) : در قرن 17 توسط فرمان پادشاه کارلوس سوم بعنوان دروازه ورود به شهر کوچکی به نام آلکالا (Alcala) در نزدیکی مادرید ساخته شد. کلیسای آلمودنا (Almudena) : در سال 1879 میلادی به سبک گوتیک ساخته شد و در نزدیکی رویال پلاس واقع شده است این کلیسا متعلق به کاتولیکهاست و چشم انداز زیبایی دارد . ساختمان رویا پالاس( Royal Palace ) : که محل اقامت پادشاه اسپانیاست وسعت محدوده این قصر در حدود 135000 متر مربع با 2800 اتاق است . موزه پرادا (Prada) : با 2132 سال سابقه تاریخی و با بیش از 7000 تابلوی نقاشی و بیش از 700 مجسمه قرن دوازدهم تا نوزدهم میلادی از جمله شاهکارهای نقاشی نقاش برجسته دنیا مثل : رامبراند ، بوتیچلی ، فرانسیسکو گویا، یکی از مهمترین نقاط دیدنی مادرید است

کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی (Royal Palace ) مادرید (Palacio Real de Madrid) محل اقامت رسمی پادشاه اسپانیا در شهر مادرید است و فقط برای مراسم تشریفاتی دولتی مورد استفاده قرار می گیرد . با این حال پادشاه Juan Carlos و خانواده سلطنتی در آنجا زندگی نمی کنند ، و در Palacio de la Zarzuela در حومه مادرید زندگی می کنند . Royal Palace در خیابان Bailén واقع شده است . این کاخ همیشه به روی عموم مردم باز است بجز زمانی که برای کارها رسمی دولتی مورد استفاده قرار می گیرد .

  

  

ساختمان رویا پالاس( Royal Palace )

 که محل اقامت پادشاه اسپانیاست وسعت محدوده این قصر در حدود 135000 متر مربع با 2800 اتاق است .

  

  

میدان پارتا دل سول

میدان Puerta del sol به معنای دروازه خورشید یکی مربوط به مجسمه پادشاه چارلز سوم می باشد و دیگری مربوط به مجسمه یک خرس در کنار درختی به نام Madrono tree که هر دو سمبل خانوادگی و اشرافی کشور اسپانیا محسوب می شوند مجسمه خرس و درخت حدود 20تن وزن دارد و درخت به توت فرنگی ترجمه می شود علت آن هم این است که این میوه های درخت بسیار شبیه توت فرنگی است ولی بسیار شیرین تر از آن هستند و برای درست کردن مربا از آن استفاده می شود.

   

میدان مرکزی مادرید

میدان مرکزی مادرید یا میدان Plaza Mayor : توسط پادشاه فلیپ سوم در سال 1619 میلادی ساخته شده که مجسمه او در وسط میدان قراردارد . بسیاری از فستیوالها و جشنهای ملی در این میدان برگزار می شود

  

میدان پارتا آلکا

میدان Puerta Alcala : در قرن 17 توسط فرمان پادشاه کارلوس سوم بعنوان دروازه ورود به شهر کوچکی به نام Alcala در نزدیکی مادرید ساخته شد.

   

دیگر دیدنی‌های مادرید
- قصر سلطنتی
- پلازا مایور
- گران ویا
- پلازا سیبلس
- کتابخانه‌ی ملی اسپانیا
- رویال تئاتر
- پارک ال رتیرو
- معبد مصری دبود
- پلازای دولاویلا
- باغ وحش و آکواریوم مادرید

موزه های مادرید

موزه prada

با 2132 سال سابقه تاریخی و با بیش از 7000 تابلوی نقاشی و بیش از 700 مجسمه قرن دوازدهم تا نوزدهم میلادی از جمله شاهکارهای نقاشی نقاش برجسته دنیا مثل : رامبراند ، بوتیچلی ، فرانسیسکو گویا و ... یکی از مهمترین نقاط دیدنی مادرید است .

  

  

دیوار سبز در موزه هنری کایاکس فروم در مادرید
"کایاکس فروم" یک موزه هنری در مرکز شهر مادرید در اسپانیا است. "هرزوگ"و "دی مورون"، دو معمار سوییسی کار ساخت این بنا را از سال 2001 تا 2007 بر عهده د اشتند. این موزه مجهز به ایستگاه الکتریکی و همچنین طبقه هایی با ساختار جدید است که با چدن اکسیده شده پوشیده شده اند. در کنار این قسمت، دیواری وجود دارد که با انواع مختلفی از گونه های گیاهی پوشیده شده و منظره جالبی را خلق کرده است. طراحی این دیوار را همان "پاتریک بلانس"، گیاه شناس معروف بر عهده داشته است. تضاد دو رنگ قرمز سقف و رنگ سبز دیوار به جذابیت آن افزوده است. موزه کایاکس فروم یکی از پربازدیدترین موزه های موجود در جهان به شمار می رود

دیگر موزه های مادرید

 موزه دل پرادو
 موزه رینا سوفیا
 موزه تیسن
 موزه باشگاه رئال مادرید
 موزه‌ی گویا

کلیساهای مادرید

کلیسای آلمدینا

کلیسای Almudena : در سال 1879 میلادی به سبک گوتیک ساخته شد و در نزدیکی رویال پلاس واقع شده است این کلیسا متعلق به کاتولیکهاست و چشم انداز زیبایی دارد .

     

مراکز خرید مادرید

از مراکز خرید مادرید منطقه سول سالامانکا است. کفش و لباس مارک‌دار را از فروشگاه های این منطقه می توانید خریداری نمائید از دیگر مکانهای خرید ، مغازه‌ها و بازارچه‌های اطراف پوئرتا دو سول است. اگر صبح یکشنبه در مادرید بودید، بازار لاراسترو( La Rastro) که یکی از بزرگ‌ترین یکشنبه بازارهای اروپاست را از دست ندهید.

Plaza Norte 2 - ALCOBENDAS

  واقع در کیلومتر ۱۹ جاده A-1 یک مرکز خرید بسیار مجلل

   

FRUTAS

تنوع میوه و ارزان بودن و با کیفیت بودن میوه در مادرید به خوبی مشهود است. یک نکته جالب در مادرید و اسپانیا وجود دارد ،وقتی خرید می کنید اگر میوه ای که فروشنده به شما داده

است ،مشکل داشته باشد  فروشنده آن را از شما نمی گیرد بلکه به همان تعداد بلکه بیشتر به شما می دهد

   

رستوران های مادرید

در مادرید لازم نیست خیلی دنبال غذا بگردید. هر غذایی که چشم‌تان را گرفت، سفارش دهید و مطمئن باشید پشیمان‌ نخواهید شد. غیر از رستوران‌های بین‌المللی، ایرانی، ترکی و عربی، چینی و هندی متعددی که در مادرید پیدا می‌شود، رستوران‌های این شهر تمام غذاهای اسپانیا را سرو می‌کنند. البته یک مدل کباب بره دارند که غذای سنتی مادرید به شمار می‌رود و معمولاً با سس سیر سرو می‌شود

ال آمپارو در مادرید (El Amparo)
رستوران ال آمپارو یک رستوران شیک و زیباست که غذاهای مدیترانه ای سرو می کند. این رستوران در منطقه ای زیبا به نام «سالاما» که در حوالی مادرید واقع شده است و محیطی دلنشین و کلاسیک در سه طبقه دارد. این رستوران علاوه بر غذاهای اصیل، غذاهای مبتکرانه ای از جمله راویولی پنیر، عسل و رزماری، دلقک ماهی آبدار و اختاپوس کباب شده با آب دنبه نیز در منوی خود دارد.
فضای این رستوران گنجایش 65 مهمان به همراه هفت اتاق اختصاصی دارد

فرودگاه مادرید

شهر مادرید دارای فرودگاه‌های داخلی و بین‌المللی از جمله فرودگاه مادرید باراخاس است. این فرودگاه در سال ۱۹۲۸ میلادی افتتاح شد و اکنون به یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های قاره اروپا تبدیل شده است. در حدود ۵۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۷ میلادی از طریق فرودگاه بین‌المللی مادرید جابجا شدند. این فرودگاه هم‌اکنون در رده ۱۳دهمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان و چهارمین فرودگاه پر رفت و آمد اروپا قرار دارد

حمل و نقل عمومی مادرید

حمل و نقل عمومی در مادرید کارآمد است. قطارها و متروی مادرید به عنوان اصلی‌ترین بخش حمل و نقل عمومی فعالیت می‌کنند و در کنار این دو اتوبوس، مونوریل و تراموا به عنوان مکمل فعالیت می‌کنند.

تاریخچه مادرید

با این که شهر مادرید از زمان‌های ماقبل تاریخ وجود داشته و حتی یک چیزهایی از روستای قبیله‌ی ویزیگوت‌ها که آن دور و اطراف ساکن بودند هم باقی مانده، با این حال اولین اطلاعات تاریخی درست و حسابی که از آن‌جا به دست آمده، مربوط به قرن نهم میلادی‌ست. آن موقع، مسلمانان اندلس داشتند در شبه جزیره‌ی ایبری که اسپانیا هم جزوش بود، یک سری قلعه و استحکامات برای خودشان می‌ساختند. سر همین جریان بود که محمدبن عبدالرحمن الاوسط، امیر اموی، دستور داد همان‌جایی که امروز کاخ سلطنتی (Palacio Real) مادرید وجود دارد، دم و دستگاهی برای خودشان علم کنند. نزدیک آن‌جا رودخانه‌ای بود که عرب‌ها المجریط یا منبع آب نامیده بودندش؛ به همین خاطر به آن دور و بر می‌گفتند ماجریت، که بعداً کمی عوض شد و تبدیل شد به مادرید. تا مدتی توپ حکومت بر ماجریت دست به دست شد و حکمرانان زیادی بر سر کار آمدند؛ اما تا سال ١٣٠٩ پای شورای حکومت و مجلس و این‌جور چیزها به آن‌جا باز نشد. با وجود این که حکومت به آن ناحیه توجه زیادی نشان می‌داد، مادرید در قرون وسطی شهر کوچک و فقیری بود. طوری که یک نویسنده‌ی قرن پانزدهمی که به آن‌جا سفر کرده بود، در مورد آن‌جا نوشت: مادرید غیر از آن‌ چیزهایی که همراه خودتان می‌برید، چیزی ندارد! مادرید آن موقع با شهرهای دیگر اسپانیا هم قابل مقایسه نبود، چه برسد به شهرهای اروپایی و شیک و پیک. وقتی فلیپ دوم در سال ١٥٥٦ پادشاه اسپانیا شد، دور مادرید را دیواری گرفته بود با بیش از ١٣٠ برج و شش تا دروازه‌ی سنگی؛ هر چند که این دیوارها بیشتر دکوری بودند و موقع دفاع از شهر، زیاد به درد نمی‌خوردند، با این حال فیلیپ دوم در سال ١٥٦١ گول این استحکامات را خورد؛ مادرید را به عنوان پایتخت اسپانیا اعلام کرد و با درباریانش بلند شد رفت سمت آن‌جا. چند قرن طول کشید تا مادرید را مطابق اسم و رسم جدیدش بازسازی کنند. آن اوایل بیشتر شهر بیغوله‌های دوغاب‌کاری شده و نامرتب بود؛ بعد شروع کردند بین‌شان کلیساهای شیک و قصرهای باشکوه و خانه‌های اعیانی بسازند؛ مخصوصاً در دوره‌ی فیلیپ پنجم که عقیده داشت پایتخت اروپایی‌اش نباید به آن وضعیت باقی بماند و داد قصرهای زیادی داخلش بسازند. یکی از این قصرها هم البته قصر سلطنتی مادرید یا همان پالاسیو رئال بود. در قرن هفدهم که به نوعی دوره‌ی شکوه و جلال اسپانیا بود، دیگر کم‌کم می‌شد بدون خجالت به مادرید گفت پایتخت. آن موقع شهر صد و هفتاد و پنج هزار نفر جمعیت داشت و پنجمین شهر بزرگ اروپا بود. اگر بخواهید بدانید، شهرهای قبلی‌اش هم به ترتیب لندن، پاریس، قسطنطنیه و ناپل بودند. اگر هم نخواهید بدانید که هیچی. کارلوس سوم که تا اواخر قرن هیجدهم حکومت می‌کرد؛ به مادرید خیلی رسیدگی کرد؛ داد ساختن قصر سلطنتی را تمام کنند، باغ سلطنتی گیاه‌شناسی یا همان بوتانیکو را بسازند و یک سری پروژه‌های عام‌المنفعه‌ی دیگر هم انجام داد؛ طوری که معروف شد به بهترین شهرداری که مادرید تا حالا داشته؛ یک شعار هم برایش ساختند که می‌گفت پادشاه، بهترین شهردار است؛ اما کارلوس چهارم که به پادشاهی رسید، مادریدی‌ها تظاهرات راه انداختند. آن موقع فردیناند ششم که پسر کارلوس چهارم بود، شورش معروف آرانخوئز که اولین اعتراض اسپانیایی‌ها علیه دولت به حساب می‌آید را رهبری کرد و به جای پدرش به تخت سلطنت رسید. آن موقع ظاهراً اسپانیایی‌ها احترام به والدین و این‌جور چیزها سرشان نمی‌شده. اما البته خدا جای حق نشسته: زیاد از پادشاه شدن فردیناند ششم نگذشته بود که ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه، در سال ١٨٠٨ به اسپانیا حمله کرد و برادر خودش را در آن‌جا به پادشاهی نشاند، برای همین اسپانیایی‌‌ها مجبور شدند این دفعه علیه او شورش راه بیندازند. زد و خوردی که اهالی مادرید در روز دوم ماه مه ١٨٠٨ با نیروهای فرانسوی راه انداختند، از آن جنگ‌هایی است که در تاریخ اسپانیایی‌ها خیلی اهمیت دارد و لابد بچه مدرسه‌ای‌هایشان وقت خواندنش خیلی حرف‌ها دارند که بزنند. ناآرامی‌ها در اسپانیا به همین راحتی‌ها تمام نشد. وقتی مردم خیالشان راحت شده بود که جنگ‌های داخلی دارند تمام می‌شوند، مادرید را نیروهای ملی‌گرای فرانکو برای دو سال و نیم محاصره کردند. طی این محاصره که از سال ١٩٣٦ تا ١٩٣٩ طول کشید، مادرید وضع اسفباری پیدا کرده بود. بعد از دهه‌ی شصت میلادی، جنوب مادرید صنعتی شد و افراد زیادی از نواحی روستایی به شهر مهاجرت کردند. این مهاجران در جنوب شرقی مادرید با وضع بدی زندگی می‌کردند؛ البته وضع زندگیشان بهانه‌ی خوبی برای فعالیت فعالان سیاسی و اجتماعی بود. بعد از مرگ فرانکو و پایان دوران دیکتاتوری‌اش در سال ١٩٧٥، اسپانیایی‌ها کم‌کم روی آوردند به دموکراسی. آن موقع مادرید به خاطر جمعیت جوانی که داشت، نماد اسپانیای جدید به شمار می‌رفت. پایتختی که به حق، شایسته‌ی شکوفایی دهه‌ی هشتادش است، موقعیت خود را به عنوان مرکز اقتصادی، فرهنگی، صنعتی، آموزشی و فن‌آوری در شبه جزیره‌ی ایبری تثبیت کرده است.

اقتصاد مادرید

هم اكنون اسپانيا سيزدهمين قدرت اقتصاد جهاني بر اساس حجم توليد ناخالص داخلي مي باشد. اقتصاد اسپانيا از سال 1994 تا سال 2007 از رشد اقتصادي 3 درصدي در سال بهره برده است. از اين رهگذر اسپانيا توانست نرخ بيكاري در اين كشور را در سال 2007 به 8 درصد برساند. در سال 2008 به دليل بحران اقتصادي و مالي جهاني رشد اقتصادي اين كشور در سه ماه سوم سال متوقف گرديد و در سال 2009 رشد اقتصادی اسپانیا به منفی 7/3 درصد رسید. در سال 2010 نیز حجم اقتصاد اسپانیا با کاهش منفی 2/0 درصد مواجه گردید. رکود و کاهش رشد اقتصادی اسپانیا موجب افزایش نرخ بیکاری در سال 2010 تا 20 درصد گردید. علاوه بر بحران اقتصادي و مالي جهان از عواملی که نقش عمده ای در توقف و کاهش رشد اقتصادي اسپانيا نقش اساسي ايفا نمود تركيدن حباب مسكن و كاهش حجم بخش ساخت و ساز در اقتصاد اين كشور مي باشد. همچنین موضوع مسکن و کاهش سهم آن در تولید ناخالص ملی موجبات درگیر شدن بخش عمده ای از بانکهای اسپانیا را که در این بخش سرمایه گذاری نموده بودند، فراهم نمود و دولت اسپانیا جهت برطرف کردن این مشکلات در حال تغییر ساختار بانکی این کشور از جمله ادغام بانکها مخصوصا صندوق ها پس انداز (کاخا) می باشد.

ساختار مادرید

قلب مادرید، میدان دروازه‌ خورشید یا Puerta Del Sol در قسمت جنوبی شهر است که با دو مجسمه‌ معروف مشخص شده ، مجسمه‌ پادشاه کارلوس سوم و مجسمه‌ خرس و درخت که نماد خانواده‌ی سلطنتی اسپانیا و نماد مادرید به شمار می‌رود. پوئرتا دل سول در مرکز مادرید قرار دارد و از آنجا به راحتی به هر جای شهر می‌توان رفت. نزدیک این منطقه، میدان مشهور دیگری با نام پلازا مایور قرار دارد که از شلوغ‌ترین و محبوب‌ترین میدان‌های شهر است. پلازا مایور میدانی وسیع است که ساختمان‌هایی قدیمی به سبک معماری گوتیک با رستوران‌ها، کافه‌ها و مغازه‌ها دور تا دورش را پر کرده. . ساخت پلازا مایور در قرن هفده و به دستور پادشاه فیلیپ سوم آغاز شد و امروز با حضور مجسمه‌ی فیلیپ سوم در وسط میدان، این‌جا محل اصلی جشنواره‌ها و گردهمایی‌های مردم مادرید است.

آداب و رسوم و فرهنگ مردم اسپانیا

مهمترين تعطيلات سالانه اسپانيا (3-4 هفته) درماه جولاي يا آگوست اتفاق مي افتد تعطيلات رسمي شامل روز سال جديد (اول ژانويه) ، روز 3 پادشاه (6 ژانويه)، عيد سن حوزه (19 مارس) جمعه خدا، روز كارگر (اول مي)،روز سانتياگو (25 جولاي) روز ملي (12 اكتبر) حاملگي مقدس (8 دسامبر)، روز مشروطه (6 دسامبر) و كريسمس (25 دسامبر) است.

 روز سه پادشاه كه به «ماگوس» ) ( Rayes magosهم معروف است روزي است كه اسپانيايي ها براي گرامي داشت هديه خدا به حضرت مريم هداياي كريسمس خود را باز مي كنند. جشن هاي (Fiesta) در اسپانيا بسيار برگزار مي شود. اين مراسم معمولاً با يك راهپيمايي و كارناوال عظيم شروع مي شود، موسيقي، رقص، شعر و آواز همه و همه داراي طرفداران بسيار زيادي هستند. يكي از فستيوال هاي معروف اسپانيا “ Fallas de san” است كه در ماه مارس برگزار مي شود. در ماه ژوئن يا مي هزاران نفر از مردم سوار بر اسب و يا درشكه هاي زيبا به طرف EI ROCIO به راه مي افتند تا «مريم مقدس» را گرامي بدارند.

     يكي ديگر از اعياد مذهبي در جولاي و به افتخار حامي اسپانيا جيمز مقدس (sadiago) برگزار مي شود. در اين روز عده زيادي از مردم از سراسر دنيا به اسپانيا مي آيند از «پيرني» تا «گاليسيا» به سوي كليساهاي كاتوليك پياده مي روند

همایش ها و نمایشگاه های اسپانیا

اسپانیا همه ساله شاهد برگزاری بزرگترین نمایشگاههای بین المللی و داخلی تجاری و بازرگانی در تخصص و زمینه های مختلف می باشد که شرکت های داخلی و خارجی از سراسر دنیا ضمن حضور در این نمایشگاهها اقدام به عرضه تولیدات و خدمات خود می نمایند. در این زمینه نمایشگاه جهانی گردشگری موسوم به فیتور از بزرگترین رویدادهای تجاری و گردشگری اسپانیا می باشد که همه ساله در اوایل فوریه و به مدت 5 روز در پایتخت این کشور ( مادرید) برگزار می گردد که از آن بعنوان دومین گردهمایی شرکت های گردشگری جهان بعد از نمایشگاه فرانکفورت یاد می کنند. به طوریکه میلیون ها نفر اسپانیایی و خارجی از آن بازدید می نمایند. چنین نمایشگاهی خود موجب جذب گردشگر خارجی به این کشور کردیده است که اکنون آن را به چهارمین مکان و کشور توریستی جهان تبدیل کرده است. در عین حال اسپانیا با توجه به زیرساخت ها و امکاناتی که در اختیار شرکت کنندگان در نمایشگاههای خود قرار می دهد. محل حضور کنگره ها و سمینار های اقتصادی و تجاری مختلفی در موضوعات گوناگون می باشد که سالیانه هیئت های تجاری بسیاری در سطوح بالا وارد این کشور می شوند. پراکندگی نمایشگاهها در مراکز ایالتی اسپانیا سیاستی است که به درآمدهای ارزی آن ایلتها کمک می نماید. سالیانه هر کدام از ایالتهای اسپانیا به طور مستقل اقدام به برگزاری نمایشگاههای مختلفی می نمایند که از مهمترین آنها می توان به نمایشگاههای شهرهای مادرید، والنسا و بارسلون اشاره نمود. موقعیت بندری شهرهای بارسلون و والنسیا به این امر کمک نموده تا کشورهای دیگر با تقبل هزینه های کمتری در نمایشگاه های این دو شهر شرکت نمایند. چنین نمایشگاه هایی فرصت بسیار مغتنمی برای کشورمان می باشد که با توجه به توانمندی های خود در بخش های مختلف صنعتی خصوصاً خدمات فنی مهندسی، صنایع غذایی، محصولات کشاورزی مانند پسته، زعفران و ... میتواند در آنها حضور فعال داشته باشد.

همایش زبان فارسی فردا در اسپانیا آغاز می شود

به گزارش ایرنا، بیش از 30 تن از استادان و کارشناسان زبان شناسی از ایران و اسپانیا در مدت برگزاری این همایش، با سخنرانی یا ارایه مقاله، دیدگاههای خود را برای ارتقای آموزش زبان فارسی در دانشگاههای این کشور اروپایی مطرح خواهند کرد

غذا در اسپانیا

این بار به سراغ یکی دیگر از کشورهای اروپایی یعنی اسپانیا رفته ایم. کشوری که مردم آن در غذاهایشان بیش از هر ادویه ای، زعفران می ریزند. حتی روغن مصرفی شان روغن زیتون است که با طعم های مختلف از جمله فلفلی در غذا استفاده می شود....

برنج و نان را نیز در غذا یا همراه آن میل می کنند. درست مانند پائلا (Paella) که غذایی سنتی میان مردم این کشور بوده و مخلوطی از سبزیجات مختلف، برنج، مرغ و انواع فرآورده های دریایی است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

 عادت های غذایی مردم اسپـانـیـا

زیتون، روغن زیتون، سیر و فلفل اجزای جدانشدنی غذاهای اسپانیایی هستند. در واقع این چند ماده تعریف درست و دقیقی از غذاهای اسپانیایی به شما می دهد. البته به غیر از صبحانه زیرا صبحانه اسپانیایی ها بسیار مختصر بوده و با یک فنجان قهوه و گاهی اوقات یک تکه نان همراه کمی مربا به اتمام می رسد. یکی دیگر از نوشیدنی های صبحانه، شیر همراه کرم کارامل است. بچه هایی که به مدرسه می روند هم حدود ساعت ۱۰ یک ساندویچ کوچک همراه میلک شیک یا آب پرتقال می خورند. به غیر از پایتخت اسپانیا یعنی مادرید اگر قصد خوردن صبحانه بیرون از منزل را داشته باشید تقریبا می توان گفت آرزویی محال است چرا که اغلب رستوران ها خیلی دیر آغاز به کار می کنند.

نوبت به مهم ترین وعده غذایی اسپانیایی رسید. این وعده غذایی حدودا بین ساعات ۲ تا ۳ سرو می شود. محتوای اصلی این وعده شامل ماهی، گوشت، انواع سبزیجات و سالاد، سیب زمینی و نان می شود همراه با فلفل و زیتون که قبلا به آن اشاره کردیم.

آخرین وعده غذایی یعنی شام که بسیار دیر خورده می شود بین ساعت های ۹ تا ۱۱ شب میل می شود اسپانیایی ها عادت دارند اغلب این وعده غذایی را به صورت فست فود مانند پیتزا، همبرگر همراه سیب زمینی بخورند آن هم در حال تماشای تلویزیون. داشتیم فراموش می کردیم، لازم به یادآوری است که عصرانه اسپانیایی ها بین ساعت ۵ و ۶ عصر و با نام «ساعت چای» برگزار می شود که همان طور که از نامش پیداست، شامل چای همراه با یک رول کیک است. اما یکی از دسرهای معروف اسپانیایی ها پودینگ برنج است که از برنج و شیر تشکیل شده و اغلب به صورت سرد خورده می شود.

یکی دیگر از غذاهای پرکاربرد اسپانیایی ها و شاید بتوان گفت یکی از عادات رایج شان استفاده از سوپ به عنوان پیش غذاست. سوپی به اسم «گازاپاچو» یک سوپ نارنجی، قرمز که به خاطر وجود گوجه فرنگی به این رنگ در می آید اما سایر مواد این سوپ را فلفل، نان ریزشده، سیر، آب و پیاز تشکیل می دهند. جالب است بدانید که اسپانیایی ها بیشتر در فصل تابستان این سوپ را می خورند. البته آنها املت هم زیاد می خورند و برای تهیه آن تخم مرغ را با سیب زمینی سرخ کرده مخلوط می کنند.